Carsharing rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Z możliwości użytkowania współdzielonych miast chętnie korzystają mieszkańcy dużych miast, dla których jest to znakomita alternatywa dla prywatnych samochodów, taksówek czy komunikacji miejskiej.

Czym jest carsharing?

Na początek kilka słów tytułem wyjaśnienia, czym jest carsharing (stosowana jest także pisownia: car sharing). To biznesowy model wynajmu aut, w którym z jednego samochodu korzysta wielu użytkowników. O rosnącej popularności współdzielonych samochodów świadczy m.in. to, że niemal połowa aut poruszających się po warszawskich ulicach to pojazdy udostępniane w systemie carsharingu. Stolica to największy pod tym względem rynek w kraju, ale nie jedyny, na którym funkcjonuje car sharing. Gdańsk, Kraków, Poznań, Łódź czy Wrocław również należą do grona miast, gdzie omawiana usługa jest dostępna. Operatorzy, np. firma PANEK S.A., planują wprowadzenie jej także w mniejszych ośrodkach, których potencjał warto wykorzystać.

Aplikacja i rejestracja konta

Każdy, kto chce korzystać z carsharingu, musi spełniać 3 poniższe wymogi:

  • ukończony 18. rok życia,
  • posiadanie ważnego prawa jazdy kat. B,
  • posiadanie smartfona.

Kolejnym krokiem jest pobranie na telefon aplikacji ze strony operatora i zarejestrowanie się w niej, co wymaga podania m.in. danych osobowych i adresu e-mail. Konto należy powiązać z kartą płatniczą. W celu weryfikacji tożsamości klienta wymagane jest równie przesłanie zdjęcia prawa jazdy.

Lokalizacja i użytkowanie samochodu

Aplikacja służy do zlokalizowania dostępnych samochodów. Wystarczy zarezerwować pojazd i w określonym czasie, np. 15 minut, odebrać go z wybranego punktu. Samochód trzeba zostawić również w punkcie danego operatora. Praktycznie cały proces jest zautomatyzowany, gdyż jego obsługa odbywa się za pomocą aplikacji.

Opłaty

Po zakończeniu usługi opłata pobierana jest z karty klienta. Jej wysokość zależy od liczby pokonanych kilometrów i czasu podróży. Średnia stawka wynosi kilkadziesiąt groszy za każdy przejechany kilometr i każdą minutę korzystania z usługi.

Poprzedni artykułCzym byłby wędkarz bez wędki? Historia wędziska i główne rodzaje wędek
Następny artykuł3 sposoby na obniżenie cen przesyłek międzynarodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj