Tatry Wysokie to jeden z najpiękniejszych terenów naszego kraju, szczególnie jeżeli zależy nam na świeżym powietrzu, krętych wysokogórskich szlakach oraz możliwości podziwiania zapierającej dech w piersiach fauny i flory.

Część niedzielnych turystów decyduje się rozpocząć swoją przygodę wspinaczkową z przytupem, pragnąc już za pierwszym razem zdobyć Świnicę. Uważamy jednakże, że nie jest to rozwiązanie godne pochwały, bowiem szlak prowadzący na ten szczyt należy do relatywnie trudnych, a aby go pokonać poświęcić należy nie tylko wiele godzin czasu, ale także zadbać o odpowiednie zaprowiantowanie. Nie bez znaczenia pozostaje także nasza kondycja – po dotarciu na szczyt będziemy musieli bowiem udać się w drogę powrotną do schroniska lub hotelu.

Najpopularniejsza trasa na Świnicę rozpoczyna się w pobliżu Kasprowego Wierchu. Jej pokonanie osobie doświadczonej zajmie około dziewięciu godzin, bowiem do przebycia jest niebagatelne 18 kilometrów. Jak mówi nam Szymon Michlowicz Wysokogórski Przewodnik Tatrzański; Przez ekspertów szlak ten uważany jest za średnio trudny lub trudny, w zależności od panujących w danym momencie warunków atmosferycznych. Osoby, które podjęły się jego pokonania zgodnie przyznają, że najtrudniejszym fragmentem jest bezsprzecznie Przełęcz Świnicka.

W sytuacji, gdy już niejednokrotnie chodziliśmy po górach, pochwalić się możemy ponadprzeciętną kondycją, a także posiadamy odpowiednio dużo prowiantu, na szlak pomiędzy Kasprowym Wierchem a Świnicą jak najbardziej warto wyruszyć, bowiem gwarantuje on niezwykłe wręcz widoki, szczególnie w okolicy Suchej Przełęczy, Przełęczy Liliowe oraz Przełęczy Świnickiej. Trasa ta ma także swoją wieloletnią historię, o której możemy dowiedzieć się jeżeli tylko podejmiemy decyzję o zabraniu ze sobą na szlak przewodnika. Jesteśmy przekonani, że dzięki jego obecności wycieczka przebiegnie znacznie szybciej i przyjemniej, my natomiast wrócimy do miejsca docelowego bogatsi nie tylko o wspaniałe wspomnienia, ale także – a może przede wszystkim – o wiele nowych informacji, którymi następnie będziemy mogli podzielić się z rodziną lub znajomymi.

Bardzo ciekawy i godny polecenia jest także krótszy szlak pomiędzy Świnicką Przełęczą a Świnicą. Przebycie go to zaledwie półtorej godziny, jednakże jesteśmy przekonani, że przeprawy tej żaden turysta nie zapomni do końca swoich dni. Kluczowym jej elementem jest bowiem wspinaczka na strome półki skalne, która to wymaga nie tylko odrobiny odwagi ale i niemałej tężyzny fizycznej. To właśnie z uwagi na ten fakt szlak oznaczony został przez taterników jako czerwony i jest on przeznaczony wyłącznie dla zaprawionych w bojach turystom, którzy nie obawiają się wyzwań jakie napotkać mogą po drodze.

Podsumowując stwierdzić możemy, że Świnica to faktycznie szczyt nie dla każdego – jest on wymagający, nie wybacza błędów, a w trudnych warunkach pogodowych może on być niemalże niemożliwy do zdobycia. Jeżeli jednak wierzymy w swoje umiejętności i wspinaczki wysokogórskie nie są dla nas nowością, powinniśmy jak najbardziej dodać ten obszar Tatr Wysokich do swojej listy miejsc, które po prostu musimy zobaczyć!

Poprzedni artykułLuksusowe i bezpieczne święta w górskim resorcie
Następny artykułNa czym polega usługa przechowywania przesyłek w Niemczech?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj