Masz za sobą naukę żeglowania, a teraz marzy Ci się niesamowita wyprawa po egzotycznych zakątkach świata? Nie możesz się doczekać, by wynająć jacht, stanąć za sterami i ruszyć w niezapomnianą podróż po bezkresnym morzu lub oceanie? Żeby Twoje wakacje na pokładzie okazały się bezproblemowe i przyjemne, podczas planowania zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy. Jakich? Zespół agencji czarterowej Życie na Fali przygotował garść wskazówek. Sprawdź, o czym warto pamiętać przed wynajmem jachtu.
1. Wybierz jacht dopasowany do Twoich potrzeb
Czarter jachtu powinien przebiegać z głową. Nie wystarczy skorzystać z pierwszej opcji z brzegu. Taka decyzja wpłynie na powodzenie całej wyprawy, więc należy starannie przemyśleć różne aspekty, biorąc pod uwagę własne potrzeby i możliwości. Jakim budżetem operujesz? Jak bardzo komfortowych warunków oczekujesz? Ile osób rusza z Tobą w drogę? Czy potrzebujesz dużego jachtu? Jak wymagająca i długa będzie trasa? Jakie masz doświadczenie za sterem? Jaka pogoda zapowiada się w planowanym terminie? Odpowiedz sobie na te pytania i na ich podstawie podejmij decyzję – na przykład czy wolisz wynająć katamaran Bali, czy jacht żaglowy Bavaria Cruiser.
2. Nie zostawiaj rezerwacji jachtu na ostatnią chwilę
Oczywiście, spontaniczne i organizowane na szybko wyprawy mają swoją wyjątkową magię i dostarczają wielu ciekawych przygód. Jednak w przypadku czarteru jachtu czas jest Twoim sprzymierzeńcem. Im wcześniej zaczniesz planować rejs, tym lepszy środek transportu znajdziesz i tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz, zwłaszcza jeżeli chcesz wypłynąć w sezonie letnim. Zajmij się rezerwacją jachtu z przynajmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, żeby móc przebierać wśród wielu dostępnych opcji i swobodnie porównywać ceny. Jeśli zostawisz sobie wynajem na ostatnią chwilę, może się okazać, że w wybranym terminie nie znajdziesz takiego jachtu, o jakim marzysz – albo wręcz nie znajdziesz żadnego.
3. Upewnij się, czy masz niezbędne uprawnienia żeglarskie
Od tego, jaki rodzaj jachtu wybierzesz, zależy to, jakie uprawnienia żeglarskie musisz posiadać, żeby poradzić sobie za sterami. Upewnij się, czy masz wszystkie wymagane certyfikaty. Czasami na przykład niezbędna okazuje się licencja radiooperatora. Pamiętaj też, że coraz częściej – szczególnie w Grecji – armator może poprosić o Twoje żeglarskie CV! Poza samymi papierami weź pod uwagę swoje umiejętności. Nie porywaj się z motyką na słońce, zwłaszcza jeśli przed Tobą dopiero pierwszy samodzielny rejs wynajętym jachtem. Taka wyprawa powinna dostarczać relaksu i rozrywki, a nie frustracji związanej z problemami ze sterowaniem. Dlatego poza samą łódką możesz wynająć w agencji czarterowej Życie na Fali doświadczonego na danym akwenie skipera. Pod jego czujnym okiem nabierzesz doświadczenia i w kolejny rejs wypłyniesz bez niepotrzebnych stresów.
4. Weź pod uwagę koszty inne niż sam wynajem jachtu
Wynajem jachtu nie jest jedynym kosztem, jaki musisz uwzględnić w swoich kalkulacjach finansowych przed rejsem. Musisz się też liczyć z kosztami dodatkowymi, które znacznie wpłyną na Twój budżet. Przede wszystkim chodzi o paliwo. Na to, ile finalnie na nie wydasz, ma wpływ, jak duży jacht wynajmiesz, jak długą trasę przepłyniesz, jak często planujesz płynąć pod żaglami, jak wymagające okażą się warunki pogodowe i jakie są Twoje umiejętności sternika. Poza tym przygotuj się na konieczność poniesienia opłat portowych oraz na zakup wystarczającej ilości prowiantu. Warto także zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie na rejs.
5. Przemyśl kwestie bezpieczeństwa związane z rejsem
Zadbaj o to, żeby wyprawa czarterowym jachtem okazała się bezpieczna. O czym trzeba pamiętać? Po pierwsze, zaznajom się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na morzu i zadbaj, żeby reszta załogi również wiedziała, jak się zachować. Po drugie, prześledź lokalne przepisy żeglugi, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów wynikających z niewiedzy. Po trzecie, dopilnuj, by jacht był wyposażony w ważny sprzęt bezpieczeństwa, w tym: kamizelki ratunkowe, tratwę ratunkową, rzutki, apteczkę pierwszej pomocy, gaśnicę, środki sygnalizacyjne. Po czwarte, obserwuj prognozę pogody, żeby jak najlepiej dostosować rejs do warunków pogodowych.
Mamy nadzieję, że przygotowane wskazówki pomogą Ci zaplanować bezstresowy, bezpieczny, pozbawiony przykrych niespodzianek i satysfakcjonujący rejs. Pamiętaj, że agencja czarterowa Życie na Fali oferuje wynajem jachtów w około 40 krajach i 400 portach na całym świecie. Jeśli chcesz ruszyć w drogę i masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z Życiem na Fali jak najszybciej. Powodzenia!