Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii obowiązuje język angielski. Okazuje się jednak, że amerykański angielski i brytyjski angielski dosyć wyraźnie się różnią. Choć oba języki mają te same korzenie, od dłuższego czasu rozwijają się niezależnie od siebie. Jeśli uczysz się angielskiego, powinieneś znać podstawowe różnice w obu językach.

Nauka angielskiego amerykańskiego lub brytyjskiego – różnice w słownictwie

Warto pamiętać, że nauka angielskiego amerykańskiego wymaga przyswojenia nieco innych słów niż nauka angielskiego brytyjskiego. Zwyczajnie te same rzeczy nazywane są inaczej w każdym z tych języków. Dobrym przykładem są wakacje, które Brytyjczyk nazwie holiday, a Amerykanin – vacation. W Wielkiej Brytanii metro to underground, a w Stanach Zjednoczonych – subway, natomiast kolejka to odpowiednio: queue i line. Różnic tego typu jest zdecydowanie więcej.

Ponadto warto wskazać na słowa, które choć obecne w obu językach, używane są z zupełnie inną częstotliwością. Dobrym przykładem są słowa: angry i mad. Oba oznaczają “zły”. Zarówno nauka angielskiego brytyjskiego jak i amerykańskiego powinna obejmować oba te słowa. Niemniej jednak w języku brytyjskim bardzo rzadko używa się określenia mad. Natomiast Amerykanie zdecydowanie częściej mówią mad niż angry.

Odmienne przyzwyczajenia

Choć nauka angielskiego w obu wersjach często przebiega podobnie, jeśli chodzi o gramatykę, w rzeczywistości jej użycie nie jest jednakowe. W angielskim brytyjskim i amerykańskim obecne są te same czasy i inne formy gramatyczne. Jednak przykładowo Amerykanie rzadko używają popularnego w Wielkiej Brytanii czasu Present Perfect. Znacząco upraszczają wypowiedzi, stosując raczej czas Past Simple.

Oczywiście różnice w języku dotyczą również akcentu i wymowy poszczególnych słów. Niemniej jednak pod tym względem różnice pojawiają się również w obrębie konkretnego języka. Rzecz w tym, iż przykładowo nieco inaczej mówi się po angielsku na wschodzie, a inaczej na zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Zgłoś się na zajęcia już dziś: nauka angielskiego Poznań

Poprzedni artykułJak spędzić majówkę 2022 – ciekawe pomysły dla niezdecydowanych
Następny artykułKto powinien zdecydować się na rower trekkingowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj