Bieszczady to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej malowniczych regionów naszego kraju. Nic dziwnego, że o każdej porze roku przyciągają one wielbicieli majestatycznych krajobrazów, dzikich szlaków i pięknej przyrody. Co warto zobaczyć podczas podróży w Bieszczady? Oto garść wskazówek dla odwiedzających południe Polski.

Bieszczady – najbardziej tajemnicze polskie góry

Odwiedzając Bieszczady można mieć wrażenie, że tutaj czas zatrzymał się w miejscu. Niewielkie sklepiki, serdeczni ludzie i ogromne niezagospodarowane przestrzenie, składają się na obraz najbardziej tajemniczych polskich gór. I to właśnie na szlak trzeba wyruszyć, by w pełni docenić uroki jednego z najpiękniejszych regionów Polski. Wycieczkę w Bieszczady warto zacząć od Tarnicy – najwyższego szczytu, którego wierzchołek wieńczy 7-metrowy krzyż, będący pamiątką po wizycie w tym miejscu Karola Wojtyły. Jego śladami po dziś dzień przeszły dziesiątki tysięcy ludzi, by zachwycić się pięknem otaczającego świata z najatrakcyjniejszego punktu widokowego w Bieszczadach. Ci, którzy preferują dłuższe spacery górskie, powinni skierować swoje kroki ku Połoninom, skąd rozciągają się rozległe widoki nie tylko na polskie, ale i na ukraińskie góry. A jeśli chcemy nie tylko popatrzeć, ale i odwiedzić naszych sąsiadów, na kierunek wycieczki warto wybrać Krzemieniec. To właśnie tutaj zbiegają się granice 3 państw – Polski, Słowacji i Ukrainy, stawiając Krzemieniec w gronie najciekawszych bieszczadzkich szczytów.

Podróż w Bieszczady – historia zapisana w drewnie

Bieszczady to nie tylko góry. To również niezwykle ciekawe miejsca, które zapisały się w historii regionu, stanowiąc dziś niezwykłą pamiątkę po jego dawnej świetności. Należą do nich chociażby drewniane cerkwie, które zdecydowanie warto zobaczyć podczas podróży na południe kraju. Każdy budynek to odrębna historia, która odzwierciedla historyczne zawieruchy i zagmatwane losy tutejszej ludności. Wycieczka w ten region nie może odbyć się bez odwiedzenia cerkwi w Smolniku czy Turzańsku, które trafiły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ale warto również zaplanować wizytę w mniejszych świątyniach, które – przemianowane na magazyny OSP, magazyny nawozów, przechowalnie szyszek, a nawet zagrody dla zwierząt – walczyły o swoje przetrwanie do dnia dzisiejszego, gdy przywrócono im dawną świetność i należny szacunek, jako drewnianym pomnikom historii Bieszczadów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Bieszczadach?

Zwiedzając południe kraju, warto odwiedzić Sanok, który nazywany jest „bramą Bieszczad”. W jego dawnych komnatach znajduje się dziś Muzeum Historyczne oraz wystawa prac Zbigniewa Beksińskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych polskich twórców. W Sanoku mieści się również sporych rozmiarów Muzeum Budownictwa Ludowego wraz z Rynkiem Galicyjskim. Miłośników historii z pewnością zachwyci spacer do Grobu Hrabiny w Siankach, podczas którego zobaczyć można pozostałości po wysiedlonych wsiach, cerkwisko, a dla wytrwałych – legendarne źródło Sanu. I choć całość wycieczki zajmuje ok. 7 godzin, warto wyruszyć w podróż, by poznać Bieszczady od zupełnie innej – mniej komercyjnej strony!

Odpowiedź na pytanie „co warto zobaczyć w Bieszczadach?” nie jest łatwa. Z jednej strony region ten obfituje w pamiątki historyczne, z innej kusi nowoczesnością, jak chociażby niezwykle popularna i zatłoczona w sezonie zapora wodna w Solinie. Najważniejszy jest jednak fakt, że w Bieszczadach każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – wystarczy tylko zabrać mapę, wygodne buty i wyruszyć w podróż po jednym z najpiękniejszych rejonów naszego kraju.

Poprzedni artykułJak powinien wyglądać plan wycieczki. Poradnik, jak stworzyć plan wycieczki
Następny artykułDlaczego warto wybrać się promem do Szwecji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj