Bushcraft to nic innego jak obcowanie na łonie natury. Miłośnicy bushcraftu najczęściej na swoje biwaki wybierają las. Szum drzew, śpiew ptaków, biwak w takim miejscu z dala od ludzi pozwala odpocząć od trudności dnia codziennego.
Czym się różni bushcraft od survivalu?
Przez wiele lat w naszym społeczeństwie bardziej znane było słowo survival. Możemy śmiało napisać, że survival w Polsce stał się modny, dzięki popularnemu serialowi na Discovery gdzie Edward Michael „Bear” Grylls podróżował po różnych rejonach naszej kuli ziemskiej i pokazywał jak przetrwać w danych warunkach geograficznych. Czym więc różni się bushcraft od survivalu? Mimo tego, że bardzo dużo rzeczy w tych dwóch terminach jest zbliżone do siebie, to pasjonaci bushcraftu nie nastawiają się na przetrwanie, tylko na komfortowe biwakowanie. W przeciwieństwie do survivalu nie zabierają do lasu ze sobą tylko noża, ale zabierają różnego rodzaju akcesoria turystyczne aby komfortowo w lesie spędzić czas jak i zarazem w nim nocować
Hamak turystyczny coraz bardziej popularny do nocowania w terenie
Ze względu na strukturę terenu jakim jest las, pasjonaci bushcraftu najczęściej zamiast namiotu wybierają do spania hamak. W lesie jest to o dużo lepsze rozwiązanie. Hamak całkowicie izoluje nas od ziemi a w połączeniu z tarpem daje skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Hamak turystyczny w którym komfortowo możemy spać w lesie różni się od hamak ogrodowego najczęściej wielkością. Tego typu hamaki bushcraftowe są zazwyczaj większe, szersze a niektóre z modeli są asymetryczne, co oznacza, że możemy się w nim położyć na skos. Asymetryczny hamak jest o dużo wygodniejszy ponieważ nasza sylwetka w hamaku jest wyprostowana. hamaki turystyczne również posiadają moskitierę które skutecznie chronią osobę leżącą w hamaku przed insektami. Aby kupić dobry hamak warto odwiedzić bushcraftowy sklep Leśni Ludzie, zapoznać się z ich ofertą hamaków oraz wybrać odpowiedni pod swoje preferencje.
Czy można legalnie nocować w lesie?
Tak, Od niedawna Lasy Państwowe wprowadziły program o nazwie „Zanocuj w Lesie” Każde nadleśnictwo w Polsce wyznaczyło strefy w lasach do biwakowania właśnie dla miłośników bushcraftu. Pamiętajmy jednak, że ognisko możemy rozpalić jedynie w wyznaczonym do tego miejscu. Jednak na terenie programu „Zanocuj w Lesie” legalnie możemy używać popularnych kuchenek turystycznych na gaz.
Ponad 150.000 pasjonatów bushcraftu w Polsce Największa grupa na popularnym portalu społecznościowym Bushcraft – Leśni Ludzie liczy ponad 70.000 użytkowników co pokazuje miarę zainteresowania tego typu aktywnością turystyczną w Polsce.