Schody Potiomkinowskie w Odessie to monumentalna budowla będąca wizytówką miasta. Jest z nią związanych wiele historii, tajemnic i faktów.

Schody Potiomkinowskie zostały zaprojektowane w 1825 r. przez kilku architektów: Abrahama Melnikova, Francesco Boffo i Potiera. Celem ich budowy było połączenie górnej części miasta z portem. Początkowo miały wznosić się z błękitnego morza ku błękitnemu niebu. Projekt schodów, zawierał  200 stopni. Co więcej, podstawa schodów została zaprojektowana jako znacznie szersza niż ich górna część, aby uzyskać interesujący efekt optyczny. Jeśli spojrzy się na zejście z góry, nie ma wrażenia, że schody zwężają się.

Obecnie na schodach jest 192 stopnie. Kilka stopni „zjadła” ulica Primorska. Schody wyłożone były granitem podczas przebudowy w 1933 r.

Wczasy
Według jednej z legend miasta podziemne przejście prowadzące do pałacu Woroncowa jest ukryte pod schodami. Inni uważają, że pod stopniami ukryte są skarby przemytników, a nawet drogocenne klejnoty .

Podczas budowy schodów żartowano, że droga ta to bezsensowny kaprys hrabiego Woroncowa potrzebna tylko po to, by książę mógł w końcu zejść nad brzeg morza.

Odessa nie byłaby Odessą, gdyby jej mieszkańcy nie podchodzili do wszystkiego z nieodłącznym humorem. Przykładem jest coroczny wyścig po Schodach Potiomkowskich. Ostatni rekord to 22,8 sekundy. Legendarny zawodnik Odessy, Siergiej Utochkin, wyróżnił się w historii miasta, schodząc po schodach samochodem, motocyklem i rowerem.

 Wakacje nad morzem

Warto wspomnieć iż Schody Potiomkowskie w punktacji najpiękniejszych schodów Europy zajęły szóste miejsce. Obecniające jury posiadało w składzie zanych historyków i krytyków sztuki z różnych krajów. Podczas Festiwalu Filmowego w 2015 r. w Odessie, został przyznany tytuł ,,„Skarb europejskiej kultury filmowej” przez Europejską Akademię filmową.

Do dziś na Schodach Potiomkinowskich co chwila odbywają się przeróżne ciekawe wydarzenia. Są używane zamiast trybun podczas koncertów i pokazów fajerwerków, są dekorowane na Dzień Miasta, odbywają się tutaj pokazy filmowe, są wykorzystywane jako jedno z miejsc festiwalu filmowego w Odessie. Są one również  stałym miejscem spotkań większości klubów miejskich.

Podróżowanie
Liczba pisarzy i poetów, którzy wspominali Schody Potiomkinowskie, jest prawie niemożliwa do zliczenia. Schody zrobiły niezapomniane wrażenie na Marku Twainie, który wspomniał o nich w swojej powieści podróżniczej The Simpletons Abroad. Zaimponowały także Juliuszowi Verne’owi, który nazwał je monumentalnymi w jednej ze swoich powieści. Wspomnieli o nich również m.in. tacy autorzy jak Józef Kraszewski, Oleksandr Ostrovsky, Wissarion Belinsky, Ivan Nechuy-Levytsky, Oleksandr Green, Valentyn Katayev, Oleksandr Kuprin, Leonid Utesov i wielu innych.

Jak mogą Państwo zauważyć, wycieczka do Odessy może posiadać w swoim planie wiele atrakcji turystycznych z którymi związana jest historia.

Poprzedni artykułJak przechowywać kurtki puchowe?
Następny artykułCzym byłby wędkarz bez wędki? Historia wędziska i główne rodzaje wędek

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj