Iberystyka to kierunek coraz chętniej wybierany przez absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Dzięki rozwojowi transportu i turystyki świat staje się coraz mniejszy -bez problemu możemy się przemieszczać, zwiedzać czy też mieszkać w innych krajach. Dużo osób ma dość pogody w Polsce i z chęcią zwraca się w kierunku południowym. A tam ukończenie iberystyki może być bardzo przydatne. Dlaczego zatem warto studiować ten kierunek?

Pasja

Większość osób wybierających iberystykę po prostu studiuje ją dlatego, że jest to dla nich pasja. A nie ma nic lepszego niż łączyć przyjemne z pożytecznym. Choć to właśnie język hiszpański jest drugim najpowszechniejszym na świecie, to w Polsce większość osób wybiera angielski czy niemiecki. Kultura iberyjska nas jednak coraz bardziej fascynuje i przyciąga – kojarzymy Hiszpanów i Portugalczyków jako osoby wesołe, głośne, kochające życie i potrafiące z niego korzystać. Przez to chętnie jeździmy na Półwysep Iberyjski, a nawet myślimy o przeprowadzce tam na stałe. Jeżeli jednak nie planujemy wyjazdu z Polski, to właśnie studia mogą nam pomóc w poznaniu tamtej kultury. Poza tym znajomość języka hiszpańskiego i portugalskiego przyda się nie tylko w tych dwóch krajach – w tym pierwszym języku mówi niemal cała Ameryka Łacińska, zaś drugim posługują się Brazylijczycy.

Ciekawa praca

Z uwagi na fakt, że wiele firm prowadzi teraz swoje działania globalnie, to dzięki znajomości języków oraz kultury możemy znaleźć ciekawą pracę nie tylko w stereotypowej korporacji, ale też w handlu czy w marketingu. Może się też okazać, że naszym przeznaczeniem jest praca w szkole lub w szkołach językowych. Znajomość kultur pomaga poza tym łączyć różne przedsięwzięcia, gdzie potrzebna jest wiedza o codziennym życiu czy zwyczajach. Praca z ludźmi, którzy posługują się jednym językiem i to na poziomie komunikatywnym czy wręcz biegłym, ułatwia współpracę i na pewno osoby, które posiadają takie umiejętności, są cennymi nabytkami w oczach pracodawców. Będziemy mogli podjąć pracę nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Dzięki temu nasze możliwości będą niemal nieograniczone.

Wymiany międzynarodowe

Uczelnie w ramach współpracy pomiędzy sobą bardzo często organizują różnego rodzaju wymiany studenckie. Raz żakowie z Hiszpanii czy Portugalii przyjeżdżają do Polski, a raz to nasi rodacy jadą na kilka miesięcy by poznawać ich kulturę i język „od środka”. Iberystyka to świetny sposób by podszkolić swoje umiejętności językowe – nic nie zastąpi nam kontaktu z żywym językiem, który możemy wykorzystać w komunikacji z native speakerami. Ponadto możemy pokazać naszą kulturę, opowiedzieć o niej. Na wymianach studenci spędzają razem czas nie tylko na wykładach, ale i w czasie wolnym, a wówczas znajomość potocznego języka jest bardziej niż wskazana.

Iberystyka to ciekawe studia, które pozwolą nam zapoznać się z językiem hiszpańskim i portugalskim oraz kulturą tych narodów, ale i krajów Ameryki Łacińskiej. Osoby, które spotkają się z tym tematem po raz pierwszy, na pewno czeka okres wzmożonej pracy nad sobą, jednak po ukończeniu tego kierunku można znaleźć ciekawą i interesującą pracę. A nawet wyruszyć na podbój świata!

Poprzedni artykułDmuchana Deska do Pływania – Praktyczniejsza od Plastikowej
Następny artykułRodzaje butli gazowych i ich zastosowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj