Obecnie takich systemów pieniężnych jest naprawdę sporo. I to także mniejszych państw na mapie naszego kontynentu. Z pewnością ułatwi to wiele spraw, choćby takich jak podróżowanie. W tym tekście przybliżymy więc niektóre z walut.

Jedną z częściej wymienianych w kantorach walut jest korona norweska. Dotyczy to zwłaszcza naszego kraju. Trudno się zresztą dziwić takiemu stanowi rzeczy. Wszak nasza emigracja ekonomiczna, jest jedną z najliczniejszych w Norwegii. Początki tej jednostki pieniężnej sięgają w sumie XIX wieku. To właśnie wtedy kraj ze stolicą w Oslo zdecydował się przystąpić do wspólnej monetarnej unii. W jej skład wchodziły też Szwecja oraz Norwegia. Co ciekawe, mimo, że formalnie związek ten przestał funkcjonować, wszystkie wymienione tu państwa postanowiły zostać właśnie przy koronie. Jedna korona w tej walucie, dzieli się z kolei na sto øre. Nominałów emitowanych monet jest tutaj w sumie cztery. Największy z nich wynosi w sumie dwadzieścia koron. W przypadku banknotów, emituje się w sumie pięć wariantów. Najbardziej wartościowym z nich jest równowartość tysiąca koron. Jak w przypadku innych banknotów, tak i tutaj drukuje się motywy charakterystyczne dla kraju pochodzenia waluty. Tu całkiem intrygująca jest choćby tak zwana Łódź z Gokstad. Tym właśnie środkiem, najprawdopodobniej przemieszczali się Wikingowie, którzy rezydowali na tych terenach. Do odkrycia doszło w końcówce lat 70 XIX stulecia. Obecnie znajduje się ona w dość popularnym w norweskiej stolicy Muzeum Łodzi.

Kolejną walutę wartą wspomnienia jest rumuński lej. W tym wypadku jeden lej dzieli się z kolei na sto bani, czyli odpowiednika naszego grosza. Największym nominałem, jeśli chodzi o wybijane monety, jest pięćdziesiąt bani. Co do banknotów, tych emitowanych jest sporo, bo w sumie aż osiem. Największą wartością jest tu równowartość pięciuset lei. Choć jeszcze kilka lat temu wydawało się nawet, że rodzimą walutę Rumunii zastąpi euro, obecnie nie wiadomo czy tak się rzeczywiście stanie.

W kraju ze stolicą w Tbilisi mieszkańcy posługują się lari. Ta jednostka wprowadzona została w drugiej lat dziewięćdziesiątych. Tytułem ciekawostki, co do gruzińskiej waluty, warto chyba tutaj dodać, że posiada ona dość spory polski akcent. Wszystko dzięki temu, że banknoty produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Ich nominałów jest zresztą w sumie sześć. Największym jest równowartość dwustu lari. W przypadku monet, emituje się ich osiem wariantów. Największym z nich jest numizmat o wartości dwóch lari. W tym wypadku odpowiednikiem polskiego grosza, jest tetri.

Niektóre z banknotów w różnych walutach wymieniane są na nowsze. Dobrym przykładem będzie tu korona, o której wspominaliśmy wyżej. Wszystko głównie, dlatego, by ograniczyć fałszerstw. Jeśli ktoś posiada wycofane banknoty, warto rozważyć ich sprzedaż lub wymianę w którymś z kantorów. Skup wycofanych koron norweskich prowadzi kantor Tavex. 

Poprzedni artykułWaluty, które chętnie wymieniamy: Funt szterling
Następny artykułMieszkania w Chorwacji – na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj