Cena nie jest jedynym wykładnikiem jakości polisy. Można nabyć drogie ubezpieczenie narciarskie z ograniczonym zakresem ochrony,  a także optymalny pakiet za niską kwotę. Najtańsze polisy turystyczne kupimy już za 4 zł za dzień. Należy dopasować ją indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu.

Ceny ubezpieczeń turystycznych w Polsce

Dobrą polisę narciarską zapewniającą ochronę na terenie Polski kupimy już za około 10 zł za dobę. Będzie ona tańsza od ofert polis na pobyt za granicą, gdyż nie będą uwzględniane koszty ratownictwa i transportu medycznego – te usługi w Polsce są darmowe. Można jednak zdecydować się na ubezpieczenie kosztów leczenia, oczywiście za mniejszą sumę ubezpieczenia niż w przypadku wypoczynku za granicą. W niektórych wypadkach skorzystanie z prywatnej opieki lekarskiej może okazać się bardzo przydatne. W polisie narciarskiej zapewniającej ochronę na terenie Polski ważne są jednak inne elementy, przede wszystkim:

  • ubezpieczenie OC i OC sportowe,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Polisa OC przyda się w sytuacji, gdy staniemy się mimowolnymi sprawcami wypadku, w wyniku którego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu i mieniu osoby trzeciej. Wbrew pozorom nawet najlepsi narciarze na zatłoczonych polskich stokach mogą uczestniczyć w takim zdarzeniu, a kwota ewentualnego odszkodowania za zniszczony sprzęt czy leczenie poszkodowanego może być bardzo wysoka. Polisa OC jest tez bardzo ważna, gdy jedziemy na narty z dzieckiem – młodzi narciarze są sprawcami największej liczby nieprzewidzianych kraks na stoku.

Ubezpieczenie NNW okazuje się pomocne, gdy to my staniemy się ofiarami wypadku. Odszkodowanie może nam pomóc w opłaceniu ewentualnej rehabilitacji, a w razie naszej śmierci – stać się pomocne dla naszych bliskich.

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego to dodatkowa opcja, nie zawsze dołączana do oferty. Przyda się tym osobom, które posiadają drogi sprzęt narciarski lub wypożyczyły go i nie chcą narażać się na koszty, gdy dojdzie do jego kradzieży lub zniszczenia.

Ile kosztuje dobra polisa narciarska za granicę?

Ubezpieczenie wyjazdu na narty za granicę jest o tyle ważne, że nawet jeśli posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), w razie nieszczęśliwego zdarzenia nie pokryje ona wszystkich kosztów. W zależności od kraju gdzie przebywamy, karta EKUZ gwarantuje tylko te usługi medyczne, które są świadczone za darmo jego obywatelom. Karta nie zapewnia zwrotu kosztów transportu medycznego, akcji ratowniczej czy poszukiwawczej. A tego typu koszty mogą nas wpędzić w poważne problemy finansowe.

Również suma ubezpieczenia OC powinna być wyższa niż w przypadku polisy działającej na terenie Polski, gdyż dochodzenie potężnych odszkodowań za wypadki na stoku to na Zachodzie popularna praktyka. Tylko ubezpieczenie NNW może być na podobnym poziomie jak w przypadku polisy „krajowej”. Ze skutkami nieszczęśliwego wypadku zmagać będziemy się bowiem raczej po powrocie do kraju.

Narciarstwo to sport wysokiego ryzyka. W efekcie sumy gwarantowane  poszczególnych elementów polisy narciarskiej w przypadku wyjazdu za granicę, powinny być nie mniejsze niż:

  • 30 tys. euro za ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • 5 tys. euro za ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego,
  • 50 tys. zł za ubezpieczenie OC,
  • 20 tys. zł za ubezpieczenie NNW.

Jak korzystać z porównywarek ofert?

Analizując ubezpieczenie narciarskie z https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-narciarskie/, porównywarka ubezpieczeń dla tygodniowego pobytu jednej osoby w Austrii przedstawi nam kilkadziesiąt ofert. Oto najciekawsze z nich:

AXA: koszty leczenia: 200 tys. zł, koszty ratownictwa: 200 tys. zł, OC – brak, NNW – 20 tys. zł, ubezpieczenie bagażu – brak, składka – 48,05 zł.

PZU: koszty leczenia: 200 tys. zł, koszty ratownictwa: 50 tys. zł, OC – 100 tys. zł, NNW – 100 tys. zł, ubezpieczenie bagażu – cena składki po rejestracji u ubezpieczyciela.

AXA: koszty leczenia: 600 tys. zł, koszty ratownictwa: 600 tys. zł, OC i OC sportowe – 150 tys. zł, NNW – 50 tys. zł, ubezpieczenie bagażu – 1500 zł, składka – 50,89 zł.

AVIVA: koszty leczenia: 100 tys. zł, koszty ratownictwa: 20 tys. zł, OC – 100 tys. zł, NNW – 10 tys. zł, ubezpieczenie bagażu – 100 zł, składka 83,00 zł.

Z poniższych przykładów wynika, że najkorzystniejsza jest pozycja trzecia. Mamy tu nie tylko bardzo wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia i ratownictwa, ale także wysokie OC i dodatkowo OC sportowe. W tym zestawieniu znacznie mniej korzystnie prezentuje się oferta AVIVY – za składkę wyższą o ponad 30 zł otrzymamy o wiele mniej wartościową ofertę! Jak widać, warto korzystać z porównywarek, gdyż często ten sam ubezpieczyciel – w tym wypadku AXA – oferuje w podobnej cenie dwie kompletnie różne oferty. Droższa o 3 złote oferta w odróżnieniu od tańszej zawiera dwa typy OC, a dodatkowo jeszcze ubezpieczenie bagażu.

W powyższym zestawieniu nie jest obecne ubezpieczenie narciarskie Warta na https://wakacyjnapolisa.pl/narciarze/ubezpieczenie-narciarskie-warta-travel-plus-analiza-oferty/, ale dla tych parametrów ubezpieczyciel nie przedstawił oferty. A szkoda, bo Warta oferuje ciekawe rozszerzenia polisy narciarskiej, bardzo przydatne dla amatorów tego sportu. Pozostaje więc wybierać świadomie, po gruntownej analizie rynku. Czasem warto dołożyć kilka złotych, by zyskać dużo korzystniejsze ubezpieczenie.

Poprzedni artykułNowa Huta zwiedzanie
Następny artykułObozy dla dzieci i młodzieży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj