Noclegi w Gdańsku to okazja nie tylko do spacerów brzegiem morza oraz wypoczynku na plaży. Gdańsk jest także chętnie wybieranym miejscem na wyjazdy typu city break – ukierunkowane na zwiedzanie i poznawanie najważniejszych zabytków miasta. Oto top 3 zabytkowych budynków na gdańskiej starówce, które koniecznie trzeba zobaczyć!
Gdańsk to jedno z najbardziej popularnych miast w Polsce pod względem turystycznym. Jest chętnie wybierany zarówno na cel dłuższych wakacyjnych urlopów, jak i krótkich, kilkudniowych wyjazdów typu city break.
Miasto może pochwalić się nie tylko pięknymi plażami, ale także zabytkowymi jednocześnie reprezentacyjnymi dzielnicami – Starym Miastem i Głównym Miastem. To tam można zobaczyć cenne historycznie i architektonicznie budowle. W pobliżu z pewnością znajdziesz nowoczesne oraz komfortowe apartamenty Gdańsk Stare Miasto, takie jak np. Gdańsk Aura, będące idealną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. A co konkretnie trzeba zobaczyć na gdańskiej starówce? Oto nasz subiektywny wybór top 3 najważniejszych zabytków tego miejsca.
Gdańsk noclegi – zobacz Dwór Artusa
Jednym z najbardziej znanych budynków Gdańska jest usytuowany przy ul. Długi Targ gmach Dworu Artusa. Dawniej było to miejsce spotkań miejscowych kupców, centrum życia towarzyskiego, później giełda, a obecnie znajduje się tam oddział Muzeum Gdańska. Jego nazwę zaczerpnięto ze średniowiecznej legendy o królu Arturze, który był symbolem odwagi i rycerskości.
Dwór Artusa był kilkukrotnie przebudowywany, wiadomo również, że w XV wieku spłonął, a na jego miejscu powstał nowy gmach. Okres największego rozkwitu budynku przypadł na XVI i XVII wiek, kiedy był zdobiony m.in. ogromnymi posągami starożytnych bohaterów oraz popiersiami polskich królów. W okresie II wojny światowej został uszkodzony przez Armię Czerwoną, ale po wojnie sporą część wyposażenia udało się zrekonstruować. Ostatnią dużą modernizację przeszedł w 1997 r.
Gdańsk – nocleg niedaleko Bazyliki Mariackiej
Bazylika Mariacka to jeden z najważniejszych budynków nie tylko na Starym Mieście, ale i w całym Gdańsku – nie bez przyczyny określa się ją niekiedy mianem „korony Gdańska”. Położona jest między ul. Mariacką, Św. Ducha, Piwną i Chlebnicką. Od 1986 r. jest konkatedrą diecezji gdańskiej.
Jeśli chodzi o architekturę, Bazylika Mariacka jest trzecią na świecie pod względem wielkości świątynią wybudowaną z cegły. Powstawała w latach 1346-1502, utrzymana jest w stylu gotyckim i przez wieki zachowała swoją wyjątkową formę architektoniczną. W jej wnętrzu można podziwiać liczne dzieła sztuki średniowiecznej, w tym ołtarz Koronacji Marii, ołtarz św. Barbary, Piękną Madonnę Gdańską, Pietę oraz Tablicę Dziesięciorga Przykazań.
Noclegi Gdańsk Stare Miasto – spacerem do ratusza
Noclegi w Gdańsku na Starym Mieście warto wykorzystać również na spacer do tamtejszego ratusza. Został on wybudowany pod koniec XVI w. w stylu manieryzmu niderlandzkiego, a jego twórcą był Antoni van Obberghen. Przez wieki był miejscem obrad władz Gdańska, skupiało się w nim życie naukowe i polityczne, a wieczorami odbywały się tam bale i przyjęcia. Z budynkiem ratusza związana jest także postać astronoma Jana Heweliusza, który był miejskim ławnikiem, a w piwnicach gmachu… składował warzone przez siebie piwo. Obecnie budynek pełni funkcje muzealną (można tam podziwiać m.in. zabytkowy gabinet burmistrza), a w historycznych piwnicach działa pub i restauracja.
Wynajmując apartamenty w miastach – zwłaszcza takich jak Gdańsk, o wyjątkowych walorach turystycznych, ciekawej historii i atrakcyjnym położeniu geograficznym – można zaplanować sobie naprawdę udany, interesujący urlop.