Poznań należy do najpopularniejszych celów turystycznych i biznesowych w Polsce. Oferuje wiele atrakcji, których podczas wizyty nie można przegapić. Jak w interesujący sposób spędzić czas w Poznaniu?
Poznańskie tradycje na Starym Rynku
Centralna część Starego Rynku to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Wznosi się tu renesansowy ratusz, na którym w 1551 r. zainstalowano słynny zegar. Warto zobaczyć go o dwunastej w południe. W drzwiczkach na wieżyczce można wówczas podziwiać mechaniczne koziołki, które trykają się porożem 12 razy. Na Starym Rynku warto też spróbować słynnego rogala świętomarcińskiego. Wypiek ten powstaje z pófrancuskiego ciasta, nadziewanego bakaliami lub białym makiem. Poznańskie rogale chronione są certyfikatem unijnym, dzięki czemu powstają wyłącznie w oparciu o tradycyjny wielkopolski przepis.
Zabytki na Ostrowie Tumskim
Do wyjątkowo urokliwych części miasta należy dawna wyspa katedralna – Ostrów Tumski. Jednym z ciekawszych zabytków Poznania są podziemia katedry. Można tu podziwiać baptysterium z 996 roku, a także grobowce pierwszych władców Polski. Przy okazji warto zwiedzić Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, zwane „Bramą Poznania”. Poza multimedialną ekspozycją i cyklicznymi wydarzeniami kulturalnymi, turystycznymi czy edukacyjnymi, miejsce to słynie z Traktu Królewsko-Cesarskiego. Szlak ten prezentuje ciekawe atrakcje związane z historią Poznania. Na Ostrowie Tumskim nie wolno przegapić także Muzeum Archidiecezjalnego.
Sklepy i galerie sztuki w Starym Browarze
Jednym z największych centr handlowych w Poznaniu jest Stary Browar. Obiekt ten powstał w XIX-wiecznym browarze, co przekłada się na jego niezwykłą architekturę. Poza licznymi sklepami, knajpami i klubami sportowymi, znajdują się tu ogródki, park, hotel oraz galerie sztuki. Stary Browar otrzymał w 2005 roku nagrodę przyznawaną przez International Council of Shopping Centers. Stanowi ona uhonorowanie w kategorii najlepszego centrum handlowego na Świecie spośród obiektów średniej wielkości. Miejsce to można zwiedzać z przewodnikiem. Sporą wiedzę na temat Starego Browaru oferują też punkty informacyjne.
Wypoczynek i rekreacja w Parku Cytadela
Park Cytadela jest największym parkiem miejskim w Poznaniu. Jego powierzchnia mierzy ok. 100 ha. Obiekt zajmuje miejsce dawnego fortu pruskiego. Do XIX wieku na wzgórzu położona była malownicza wieś Winiary, którą w całości przekształcono w potężną twierdzę. W obecnej formie Park trafił na mapę Poznania dopiero po II wojnie światowej. Jego urokliwe alejki zachęcają do uprawiania sportu. Nietrudno spotkać tu rowerzystów, biegaczy i miłośników łyżworolek. Pośrodku parku znajduje się ogromna łąka, będąca miejscem licznych imprez kulturalnych. Na terenie Cytadeli znajduje się też sporo kawiarni i restauracji, w których można wypocząć i zjeść coś dobrego.
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań już od niemal wieku jest targową stolicą Polski. To właśnie tutaj odbywają się słynne Międzynarodowe Targi Poznańskie, należące do najważniejszych ośrodków tego typu w Europie Środkowej i Wschodniej. Są miejscem konferencji biznesowych i kongresów naukowych, a także wydarzeń kulturalnych i sportowych. MTP każdego roku goszczą przyjezdnych z całego świata, którzy szczególnie cenią sobie bliskość infrastruktury hotelowej. Znalezienie noclegu niedaleko ośrodka nie jest trudne. Jako przykład posłużyć może Hotel TT, zlokalizowany w Górczynie. Wybierając hotel niedaleko Targów Poznańskich, warto zdecydować się na nocleg w cichym, otoczonym zielenią miejscu.