Za oknem wiosna, więc już niedługo ciepła odzież na długie miesiące wyląduje na dnie szafy. Większość zimowych ubrań wystarczy złożyć lub powiesić na wieszaku, ale są wyjątki wymagające szczególnej troski. Do tej kategorii zaliczamy kurtki puchowe, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania. Dzięki temu zachowają one swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne przez wiele sezonów.
Przechowywanie kurtki puchowej
Ubrania, śpiwory i inne wyroby wypełnione puchem nie lubią długotrwałego ściskania, który powoduje odkształcenia i zbrylanie ociepliny. Dołączane przez producentów woreczki kompresyjne mają jedynie ułatwiać transport i nie wolno ich wykorzystywać do dłuższego przechowywania. Jeśli wiesz, że nie będziesz korzystać ze swojej kurtki puchowej przez jakiś czas, schowaj ją luźno rozłożoną w suchym miejscu, np. w dużym kartonie.
Pamiętaj, że kurtka puchowa musi być całkowicie sucha i nie wolno jej przygniatać innymi, cięższymi rzeczami, gdyż może dojść do odkształcenia materiału wierzchniego i zbicia puchu. W trakcie dłuższego przechowywania dobrze zrobią jej regularne przerwy na wietrzenie w zacienionym miejscu.
Zanim schowasz kurtkę puchową do szafy
Jeśli w zimie kurtka była intensywnie użytkowana, przed schowaniem przyda się jej odświeżenie. Pamiętaj, że pozostawiony na długi czas brud wnika głębiej w materiał, więc trudniej jest go usunąć. Co więcej, zabrudzony puch traci swoją sprężystość, co wpływa negatywnie na jego właściwości termoizolacyjne. Pranie kurtki puchowej z naturalnym wypełnieniem powinno się odbywać regularnie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to w zaciszu własnej pralni. Poniżej kilka porad, jak bezpiecznie czyścić kurtki z puchowym wypełnieniem.
Pranie puchowej kurtki
Wszystkie informacje o tym, jak prać puchową kurtkę, znajdziesz na metce wszytej po wewnętrznej stronie ubrania. Pamiętaj, aby skrupulatnie stosować się do wytycznych producenta, gdyż niewłaściwa pielęgnacja będzie oznaczać nie tylko utratę właściwości termoizolacyjnych, ale i gwarancji. Do prania najbezpieczniej jest stosować środki przeznaczone do ubrań puchowych, np. marki Nikwax, Mountval czy Grenger’s. Można je dostać w sklepach z odzieżą górską.
Pranie zacznij od wypłukania bębna z resztek codziennych detergentów, puszczając pustą pralkę na pełny cykl. W tym czasie opróżnij kieszenie, zapnij wszystkie zamki oraz zatrzaski i obróć kurtkę na lewą stronę. Wybierz program do delikatnych tkanin (np. wełny) z dodatkowym płukaniem i temperaturą 30°C.
Suszenie puchowych kurtek
Na właściwości termoizolacyjne duży wpływ ma odpowiednie suszenie. W tym kontekście pojawia się kolejne ważne pytanie – jak rozbić puch w kurtce? Najwygodniej wykorzystać do tego suszarkę bębnową, ustawiając długi cykl z niską temperaturą. Niestety, nie każdy z nas posiada w domu takie urządzenie. W takiej sytuacji kurtkę ułóż na płasko na tradycyjnej, wolnostojącej suszarce (lub rozłożonym na płaskiej powierzchni ręczniku) w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Możesz ją również zostawić w cieniu na świeżym powietrzu, najlepiej w pogodny i lekko wietrzny dzień. Co kilka godzin obróć kurtkę na drugą stronę. Po zakończeniu suszenia, gdy puch jest już suchy, uklep go delikatnie dłońmi, aby rozbić powstałe bryły. Pamiętaj, że kurtka powinna schnąć we własnym tempie, co może potrwać nawet kilka dni. Nie należy jej jednak kłaść w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera czy innego źródła ciepła.
Gdy kurtka wydaje się już być całkiem sucha, nie zdejmuj jej od razu z suszarki. Prawdopodobnie wilgoć utrzymuje się jeszcze w głębokich warstwach puchu, więc najbezpieczniej pozwolić jej doschnąć. Dopiero wtedy możesz bezpiecznie schować kurtkę, nie martwiąc się, że przy kolejnym założeniu poczujesz nieprzyjemny zapach stęchlizny.
Nadeszła pora na zakup nowej kurtki puchowej? Sprawdź ofertę marki Pajak! Nasze produkty są testowane przez sportowców w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Źródło zdjęć: unsplash.com