Skitouring, czyli połączenie narciarstwa z wędrówkami po górskich szlakach, staje się w Polsce coraz popularniejszy. Nic dziwnego, wiele osób ma po dziurki w nosie hałasu i niekończących się kolejek do wyciągów, więc woli zdobywać szczyty samodzielnie, delektując się ciszą. Nagrodą za włożony wysiłek są piękne widoki oraz zjazd dzikimi trasami, z dala od zatłoczonych kurortów. Niestety skitouring to sport dla osób, które opanowały już podstawy narciarstwa biegowego i zjazdowego. Niezbędna jest też inwestycja w specjalistyczny sprzęt, choć na samym początku najlepiej odwiedzić wypożyczalnię. Podpowiadamy, co będzie Ci potrzebne podczas pierwszego skitourowego wyjazdu.
Narty
Początek skitourowej przygody wiąże się z zakupem nowych nart. Muszą być lżejsze od zwykłych zjazdówek, ale szersze od biegówek, aby nie zapadały się w świeżym śniegu. Ich cechą charakterystyczną są specjalne otwory do zakładania niektórych rodzajów fok. Długość i szerokość to kwestia bardzo indywidualna i zależy od miejsca oraz rodzaju uprawianej aktywności. Najbardziej uniwersalne będą narty sięgające mniej więcej do nosa, lecz dobrze jest przetestować kilka par z wypożyczalni, aby znaleźć swoje narty idealne.
Buty
Jeśli planujesz zakup własnego sprzętu skitourowego, najlepiej zacząć właśnie od nowych butów. Łączą one cechy butów narciarskich i wspinaczkowych oraz posiadają dwa tryby pracy – podczas zjazdu z górki mocno trzymają kostkę, a w trakcie podchodzenia pozwalają na ruch w stawie skokowym. Osobom początkującym zazwyczaj poleca się zakup butów uniwersalnych, które sprawdzą się zarówno na przygotowanym stoku, jak i poza wyznaczonymi trasami. Takie wymagania spełnia między innymi model Dynafit TLT.
Wiązania
Zjazdy i strome podejścia – wiązania skitourowe muszą się sprawdzać w każdych warunkach. Ich zaawansowana konstrukcja pozwala przełączać pomiędzy dwoma trybami pracy. Podczas wchodzenia wiązania nie blokują pięt i dają podparcie tylnej części buta, co ułatwia poruszanie się zwłaszcza na bardziej stromych odcinkach. Na czas zjazdu but zostaje unieruchomiony na całej długości, co przekłada się na bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad nartami.
Foki
Foki to pasy z materiału, które zakłada się na ślizg nart w trakcie podchodzenia pod górkę, aby uniknąć niekontrolowanej jazdy do tyłu. Kiedyś faktycznie wytwarzano je z foczych futer (i stąd nazwa), ale dziś powstają z moheru, nylonu lub mieszanek syntetycznych. Zasada działania jest banalnie prosta – podczas podchodzenia pod górkę włosy na materiale tworzą gładką powierzchnię, ale jeśli narta zaczyna się ześlizgiwać w przeciwnym kierunku, stawiają opór i działają jak hamulec.
Kije
Można się nimi odpychać podczas podchodzenia pod górę, a w trakcie zjazdu pomagają utrzymać równowagę. Najlepiej wybrać lekkie i sztywne kije renomowanej marki, gdyż w górach „problemy techniczne” mogą się okazać tragiczne w skutkach. W sklepach znajdziesz modele o stałej lub regulowanej długości.
Kask i gogle
Dla własnego bezpieczeństwa nie należy zapominać o kasku, który powinien posiadać odpowiednie certyfikacje. Idealny model będzie równocześnie spełniać normę EN 1077 dla kasków stosowanych w narciarstwie alpejskim oraz jedną z dwóch norm dla kasków wspinaczkowych – EN 12492 lub UIAA 106. Bardzo ważne są również gogle, które zapewnią dobrą widoczność i osłaniają oczy przed promieniami słonecznymi, śniegiem i gałęziami drzew.
ABC lawinowe i plecak lawinowy
Jeśli planujesz eksplorować na skitourach tereny, na których występuje jakiekolwiek ryzyko lawinowe, koniecznie zabierz ze sobą tzw. lawinowe ABC. Zestaw składa się z detektora, sondy i łopatki, które pomogą Ci w krytycznej sytuacji wydostać kogoś spod śniegu. Warto również zaopatrzyć się w plecak lawinowy. Jego poduszka napełnia się powietrzem w sytuacji zagrożenia, pozwalając utrzymać się na powierzchni osuwającego się śniegu. Oczywiście na nic zda się specjalistyczny sprzęt, jeśli nie będziesz wiedzieć, jak go używać. Każdemu narciarzowi skitourowemu zaleca się ukończenie specjalnego kursu, który jest organizowany przez GOPR i TOPR.
Planujesz rozpocząć przygodę z nartami skitourowymi? Wszystko, co potrzebne do wędrówek i jazdy poza wyznaczonymi trasami znajdziesz na lulagoga.pl. Chętnie doradzimy w wyborze odpowiedniego sprzętu. Porady, wskazówki i propozycje tras znajdziesz na blogu lulagoga.pl.
Źródło zdjęć: lulagoga.pl, unsplash.com, pixabay.com