Wybierając się za wschodnią granicę często turyści zupełnie nie zdają sobie sprawy, że w tym kierunku również obowiązuje wymóg posiadania wizy. I to wizy, na którą trzeba niestety chwilę poczekać. Planując wyjazd do Rosji, Kaliningradu, a także na Białoruś, warto wcześniej zadbać o wypełnienie obowiązku wizowego. 

Wizy do Rosji

Wizy do Rosji obowiązują wszystkich obywateli RP. Podobnie jest w przypadku Obwodu Kaliningradzkiego, który traktowany jest jak pozostały obszar RF. Obowiązują tutaj te same zasady na terenie Rosji. Procedurę wizową rozpoczyna złożenie odpowiedniego wniosku. Warto pamiętać, że aby został on rozpatrzony pozytywnie konieczne jest spełnienie kilku podstawowych, formalnych warunków. Jednym z nich jest zaprezentowanie paszportu, który będzie ważny 180 dni dłużej niż czas trwania wizy. Podobnie rygorystycznie przestrzegane są wymagania dotyczące zdjęcia do wniosku wizowego. Musi to być tzw. zdjęcie biometryczne, czyli takie w, którym twarz zajmuje 70-80% fotografii, a samo zdjęcie jest zrobione en-face, z widocznymi uszami, na białym tle. Koniecznie musi to być zdjęcie kolorowe o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Konieczne jest również wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na wypadek konieczności leczenia za granicą. Ubezpiecznie to powinno opiewać na min. 30.000 euro.

Więcej na https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-rosji/

Wizy do Białorusi

Wiza do Białorusi jest wymagana nawet w przypadku, gdy przejazd przez ten kraj ma wyłącznie charakter tranzytowy. Jedynie na lotnisku „Mińsk” utworzony został specjalny obszar tranzytu bezwizowego. Mogą z niego skorzystać osoby, które mają ważne dokumenty wjazdowe do docelowego miejsca oraz bilety lotnicze z potwierdzeniem terminu odlotu. Czas przebywania na lotnisku na takich warunkach nie może jednak przekraczać 24 godzin. Dodatkowym warunkiem, o którym trzeba koniecznie pamiętać przy przygotowywaniu dokumentów na wyjazd, jest obowiązek wykupienia ubezpieczenia kosztów leczenia w firmie T.U. Europa. Złagodzone zostają za to wymagania co do ważności paszportu. Jego ważność musi być dłuższa jedynie o 90 dni niż czas obowiązywania wizy.

Więcej na https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-bialorusi/

Jak załatwiać dokumenty?

Zarówno wiza do Rosji, jak i wiza do Białorusi wymagają spełnienia bardzo określonych warunków, wypełnienia szeregu dokumentów i odpowiedniego rozplanowania tych działań w czasie. W zależności od typu wizy i długości pobytu, miejsca wyjazdu, szereg reguł się zmienia i nie każdy potrafi się łatwo w tych wymaganiach odnaleźć. W takim przypadku warto skorzystać z pośrednictwa wizowego, które oferuje m.in. www.serwiskonsularny.pl/

Poprzedni artykułCzas na weekendowy wypad? Poznaj 4 powody, dla których warto wybrać się w Tatry
Następny artykułApartamenty nad morzem, na Mazurach czy noclegi w górach – czyli gdzie spędzić Sylwestra?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj