Co jest lepszego od kontaktu z naturą i pięknymi widokami połączonego z adrenaliną oraz ekscytacją, jakie gwarantuje sport? Jeżeli to właśnie sprawia, że na Twojej twarzy pojawia się uśmiech, koniecznie skompletuj niezbędny ekwipunek i wyrusz na wspinaczkę górską! Ale zanim udasz się w góry, sprawdź, w jakich butach do wspinaczki przyjdzie Ci zdobywać kolejne cele.

Jakie buty do wspinaczki wybrać?

Wybór butów jest kwestią kluczową w przypadku wspinaczki. Zakup obuwia zbyt dużego, za małego czy źle przylegającego do stopy może sprawić, że przygoda zakończy się zaraz po jej starcie. Dlatego należy odpowiednio przygotować się przed zakupem, a w sklepie zwrócić uwagę na 5 głównych czynników, które świadczą o dobrze dobranych butach wspinaczkowych.

1. Odpowiedni rozmiar – ta zasada dotyczy każdego rodzaju obuwia, jednak w przypadku butów sportowych nabiera podwójnej mocy. Zbyt duże lub za ciasne buty wspinaczkowe w najlepszym wypadku mogą spowodować to, że ze szlaku zejdziemy z otarciami, w najgorszym mogą stać się przyczyną poważnej kontuzji. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że buty wspinaczkowe mogą rozbić się o pół numeru, a w niektórych przypadkach nawet o jeden czy dwa. Modele w całości oblane gumą są mniej podatne na rozciąganie niż pozostałe pary. W przypadku pierwszych profesjonalnych butów wspinaczkowych warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie obuwia do stopy – to kluczowa kwestia dotycząca osób początkujących.

2. Sprawdzona marka, profesjonalny sklep – sprzęt do konkretnych sportów najlepiej kupować w sklepach wyspecjalizowanych pod jego kątem. Buty wspinaczkowe warto wybrać w sklepach górskich czy turystycznych. Ważne jest również to, żeby w asortymencie były propozycje kilku marek, dzięki czemu wybór będzie szerszy. Dobrze móc merytorycznie porozmawiać z doświadczonymi pracownikami sklepu, którzy pomogą dobrać odpowiednie buty. Z tych względów warto odwiedzić sklepy turystyczne e-Horyzont.

3. Inwestycja w jakość – profesjonalne buty do wspinaczki w większości przypadków wykonywane są ręcznie, co oczywiście wiąże się z wyższą ceną. Jednak w przypadku tego rodzaju obuwia specjalistycznego cena idzie w parze z jakością, dlatego też warto zainwestować. Zakup butów wspinaczkowych w supermarkecie może ucieszyć na początku (niska cena to kuszący wabik), jednak podczas wspinaczki, możemy tego srogo pożałować.

4. Odpowiednie zapięcie – istnieje kilka rodzajów zapięć butów wspinaczkowych: baletki (wkładane), sznurowania czy zapinane na rzepy. W przypadku pierwszych butów do wspinaczki warto wybrać takie zapięcie, które najbardziej przypadnie nam do gustu. Zaletą butów sznurowanych jest możliwość dobrego dopasowania do stopy. Z kolei modele z rzepami znacznie łatwiej się wkłada, ale mogą też dość szybko się wysłużyć i rozpiąć w czasie wspinaczki.

5. Dodatkowe elementy – oprócz odpowiedniego dopasowania, wyboru dobrego rozmiaru oraz rodzaju zapięcia, ważne jest to, aby przyjrzeć się dodatkowym elementom, które mogą ułatwić użytkowanie butów do wspinaczki. Nie można jednak przesadzić, ponieważ zbyt duża ilość może być jedynie drogą przyjemnością, która nie idzie w parze z funkcjonalnością. Wśród częstych udogodnień wyróżnia się asymetryczną konstrukcję buta, która ma wielu zwolenników, ale także grono przeciwników.

Butów do wspinaczki można używać w naturalnych warunkach podczas górskich wypraw, ale także na ściance wspinaczkowej (panelu). To właśnie od ścianki należy zacząć przygodę ze wspinaczką.

Poprzedni artykułMielno – raj nie tylko dla imprezowiczów
Następny artykułTunezja – między morzem a pustynią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj