Niezależnie od pory roku każdy posiada w swojej garderobie kurtki. Jednak nie wszyscy zwracają uwagę na rodzaj, jaki znajduje się w ich szafie. Szczególnie istotny okazuje się ten fakt przed spontanicznym wypadem w góry, na spacer czy po prostu na świeże powietrze na dłuższą chwilę. Problem pojawia się w momencie, kiedy pogoda zaczyna się psuć i zaczyna padać deszcz. O ile kobiety lubią posiadać więcej w swojej garderobie, o tyle trudniej wychodzi to mężczyznom. Warto więc skupić uwagę na męskich kurtkach przeciwdeszczowych.

Nieprzemakalne męskie kurtki przeciwdeszczowe

Najważniejszą funkcją kurtek przeciwdeszczowych jest ich nieprzemakalność. Co to właściwie oznacza? Znaczy to, że kurtka powinna całkowicie spełniać funkcję ochrony przed deszczem, ale też wiatrem, a także umożliwić skórze swobodne oddychanie. Najbardziej pożądanym materiałem takiej kurtki jest membrana. Charakteryzują ją dwa najważniejsze parametry: oddychalność i wodoodporność. Z kolei membrana dzieli się na kilka rodzajów materiałów: poliestrowe, polipropylenowe, PTFE. Jakościowo najlepiej wypada kurtka rodzaju PTFE. Poza tym, że kurtka przeciwdeszczowa męska ma być praktyczna, powinna również pasować do codziennego ubrania. Dlatego ważne jest, aby zdecydować, w jakich szczególnie sytuacjach będzie potrzebna.

Męskie kurtki przeciwdeszczowe – najczęściej wybierane

Rodzajów kurtek męskich chroniących przed deszczem jest wiele i każda z nich ma różną skuteczność. Zależnie od upodobania najczęściej wybierane są kurtki opisane poniżej.

  • Płaszcze foliowe. Cechują się lekkością i łatwością w transporcie, a także wysoką szczelnością. W porównaniu do uniwersalnej odzieży przeciwdeszczowej są tanie, ale tym samym nie mają tych samych właściwości. Raczej to opcja awaryjna, polecana w nagłych sytuacjach, gdy nie ma nic innego pod ręką.
  • Peleryny i poncha. Od innych kurtek różnią się tym, że mogą stanowić ochronę również dla nóg. Dobrze sprawdzą się podczas nagłego wyjścia w deszcz, jednak na pewno nie będzie to dobry wybór na dłuższy pobyt, np. na wyprawę w góry.
  • Parki i kurtki pikowane. To bardziej kurtki wybierane na co dzień, pasujące do każdej stylizacji – do jeansów, marynarek. Zyskują one coraz bardziej na popularności, jednak nie są to kurtki typowo na długie wędrówki w deszczu czy jazdę na rowerze.
  • Kurtki przeciwdeszczowe – softshell i hardshell. Ten rodzaj kurtek zdecydowanie jest zdecydowanie najchętniej wybieranym i polecanym. Różnice wynikają jedynie z podatności na warunki pogodowe. Kurtki hardshell zdecydowanie są najlepsze do takich wyjść jak wyprawa do lasu, wędrówki w góry podczas ulewy. Natomiast softshell najlepiej się sprawdzi w nieco mniej ekstremalnych sytuacjach. Ich zaletą jest to, że nie trzeba zakładać pod nie kolejnych warstw ubrań, a podczas niższych temperatur sprawdzi się polar. Ważne przy wyborze tych kurtek jest dobre dopasowanie do ciała, ponieważ tylko wtedy dobrze chronią przed złymi warunkami pogodowymi.

Wyprawa we dwoje, czyli damskie kurtki przeciwdeszczowe

Nieczęsto pobyt w górach czy przejażdżka na rowerze są zaplanowane w towarzystwie kobiety. W takim wypadku warto wspomnieć jeszcze o odzieży dla kobiet. Kurtka przeciwdeszczowa damska tak samo jak męska powinna być adekwatnie wybrana do warunków pogodowych, a więc musi być wodoodporna i oddychająca, co zapewni komfort podczas wspólnej wyprawy. Wybór materiału będzie taki sam jak w przypadku męskiej odzieży.

Odpowiedni wybór kurtki przeciwdeszczowej nie jest tak skomplikowany jak się wydaje. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji, gustu, czy celu, w jakim ma być użytkowana. Bez względu na to czy akurat sprzyja piękna pogoda, warto mieć w swojej szafie chociaż jedną kurtkę przeciwdeszczową.

Poprzedni artykułJak znaleźć idealny domek do wynajęcia na wakacje?
Następny artykułPływające domy. Twoje idealne miejsce na wypoczynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj