Chorwacja to zdecydowanie jeden z najlepszych żeglarskich kierunków. Na rejs po Adriatyku możesz wybrać się nie tylko latem.

Chorwacja zachwyca urozmaiconym wybrzeżem z licznymi wyspami, turkusową morską wodą i masą słonecznych dni w roku. Najczęściej wybieraną porą na rejs w Chorwacji jest lato i miesiące wakacyjne. Jeśli jednak odstraszają cię wysokie ceny czarteru jachtów w szczycie sezonu oraz tłumy turystów w portach i na plażach, warto pomyśleć o rejsie w mniej popularnych miesiącach. Planując termin rejsu po Adriatyku warto wziąć pod uwagę kilka czynników: temperaturę powietrza, temperaturę wody, liczbę godzin słonecznych w ciągu dnia i przede wszystkim siłę wiatru. Nie bez znaczenia jest ilość opadów jak również występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak burze. Jak podaje jedna z największych agencji czarterowych na stronie https://www.punt.pl/pogoda-w-chorwacji/, w Chorwacji wyróżnia się trzy sezony, w których można bezpiecznie żeglować.

Między kwietniem a czerwcem

W tym okresie temperatura powietrza waha się średnio między 21 a 27 stopni Celsjusza. Na morzu, na skutek wiatru, temperatura wydaje się niższa. To idealny okres na rejs dla tych którzy nie lubią upałów, a chcą nacieszyć się słońcem po długiej ziemie. Dodatkową atrakcją jest bardzo długi dzień. Szczególnie w kwietniu i maju ceny wynajmu jachtów w Chorwacji są bardzo niskie. Nic też dziwnego, że czarter jachtu podczas długiego weekendu majowego cieszy się ogromną popularnością. Żeglując na początku sezonu trzeba liczyć się z silniejszym wiatrem (2 do 6 stopni w skali Beauforta) oraz jeszcze chłodną wodą w morzu. W tym okresie temperatura w Adriatyku wynosi około 20 stopni C, czyli tyle co w naszym Bałtyku w szczycie sezonu. Liczba dni deszczowych jest za to bardzo niska.

Letnie miesiące

Między lipcem a wrześniem temperatura powietrza wzrasta do 30 stopni C, a temperatura wody dochodzi do 25 stopni C. To najlepszy czas na kąpiele w wodzie i opalanie. Ponieważ wiatr w tym okresie nie jest zbyt mocny, letnie miesiące to idealny okres dla debiutantów rozpoczynających swoją przygodę z żeglowaniem oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Szczyt sezonu to jednocześnie największa liczba turystów na adriatyckim wybrzeżu, co za tym idzie najwyższe ceny czarterów i spory tłok w portach i na kotwicowiskach. Latem zdarzają się również niespodziewane zmiany pogody, którym często towarzyszą gwałtowne burze.

Czas między wrześniem a październikiem

Jeśli myślisz, że już po wszystkim i z żeglowaniem musisz poczekać do wiosny, jesteś w błędzie. Wrzesień to ulubiony miesiąc wielu żeglarzy: nadal wysokie temperatury powietrza, ciepłe morze nagrzane podczas letnich miesięcy i znacznie mniejsza liczba turystów. Dodatkowo możesz liczyć na atrakcyjne ceny czarterów last minute oraz znacznie niższe ceny w restauracjach. Z tego też powodu wielu doświadczonych żeglarzy decyduje się na żeglowanie w październiku, licząc się z kilkoma deszczowymi dniami w miesiącu lub silniejszym wiatrem jugo.

Poprzedni artykułWysyłka bagażu kurierem sposobem na wysokie opłaty bagażowe?
Następny artykułCo oferuje Białka Tatrzańska?

1 KOMENTARZ

  1. Na jacht do Chorwacji to najlepiej wybrać się w sierpniu, bo i pogoda jest już wyklarowana, a woda ma akceptowalną temperaturę. Dzięki temu można już w pełni cieszyć się w pełni czarem wolnym na jachcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj