Początek wiosny to początek sezonu rowerowego. Na ulicach miast pojawia się coraz więcej rowerzystów. Wielu z nich zaczyna wybierać się również na rowerowe wycieczki poza miasto. Osoby poruszające się na rowerze głównie po mieście stawiają na modele miejskie. Z kolei ci rowerzyści, którzy bardziej preferują dłuższe wycieczki poza miastem, wybierają rowery trekkingowe. Jeśli ktoś należy do tej drugiej grupy, to z pewnością powinien wiedzieć, czym taki rower się charakteryzuje i czym się kierować przy jego wyborze.

Dla kogo rower trekkingowy?

Rower trekkingowy to idealny wybór dla każdej osoby, która preferuje zdecydowanie dłuższe wyprawy rowerowe. Taki model roweru bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku jazdy po asfalcie, jak i po leśnych, nierównych drogach. To, co w szczególności charakteryzuje rower trekkingowy to jego wyposażenie. Posiada błotniki i bagażnik, duże często 28-calowe koła, bieżnikowane opony, ergonomiczną kierownicę oraz solidną ramę. Jest to zatem również rower pozwalający na zabranie ze sobą dodatkowego bagażu, co w przypadku dłuższych wypraw jest niezwykle ważne. Warto tu także podkreślić, że jazda na takim rowerze jest niezwykle komfortowa.

Mowa tu o jeździe po dość nierównym terenie. Wynika to choćby z tego, że jazda na rowerze trekkingowym wymaga bardziej wyprostowanej pozycji, przez co kręgosłup się mniej męczy. Choć wspomniano, że rowery trekkingowe to dobry wybór w przypadku dłuższych wypraw, to nie oznacza to wcale, że nie nadają się one do jazdy w mieście. Jest wręcz przeciwnie. Z takiego roweru korzystać można również, śmiało w przypadku codziennej jazdy do pracy czy na zakupy. Pamiętać jednak trzeba, że jest to dość ciężki rower, co może być problematyczne, jeśli miałoby się go często znosić i wnosić na wysokie piętro w budynku mieszkalnym.

rower trekkingowy

Czym różni się rower trekkingowy od roweru crossowego?

Jak wspomniano wcześniej, rower trekkingowy jest dość ciężki. Jeśli zatem ktoś poszukuje lżejszego modelu, to dobrym wyborem może być rower crossowy. Mniejsza waga tego modelu wynika z faktu, że jest on pozbawiony takich elementów jak bagażnik i błotniki. Dlatego taki rower jest lżejszy i bardzo dobrze sprawdza się do jazdy w mieście. Nie oznacza to jednak, że na rowerze crossowym nie można się wybrać na dłuższą przejażdżkę za miasto. Oczywiście można, jednak pamiętać trzeba, że ten model roweru sprawdzi się zwłaszcza w przypadku jazdy po lekkim terenie. Mogą być to leśne ścieżki, ale dobrze, aby były to ścieżki ubite. Można zatem powiedzieć, że rower crossowy to pośredni rower między rowerem trekkingowym a typowym rowerem miejskim. Ten drugi to dobry wybór wówczas, jeśli ktoś korzysta z roweru wyłącznie w mieście, np. do jazdy do pracy. W takim przypadku warto postawić na rower miejski damski lub męski.

rower trekkingowy

Jaki rower trekkingowy wybrać?

Jak można się domyślić, na rynku dostępne są różne modele rowerów trekkingowych. To, czym powinien charakteryzować się taki rower to na pewno wytrzymałość, niezawodność i komfort użytkowania. Wszystko po to, aby podczas dłuższej wyprawy rowerowej w trudnym terenie uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z ewentualną usterką roweru. Dlatego decydując się na jego zakup, postawić trzeba na wysoką jakość wykonania. To ona powinna być głównym kryterium wyboru, a nie cena. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem rower dobrego i sprawdzonego producenta.

Poprzedni artykułAmerykański a Brytyjski – wybrane różnice języków
Następny artykułWysokiej jakości papier ekologiczny – charakterystyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj