Sri Lanka z lotu ptaka, nazywana niegdyś Cejlonem, ma kształt łzy. Dlatego zyskała ona przydomek „Łzy Indi”, z uwagi na swoje położenie tuż pod tym krajem. To Rajska Wyspa, jak niegdyś nazwał ją podróżnik Marco Polo. Stwarza szerokie możliwości dla turystów żądnych szczególnych atrakcji.

Malowniczy kraj

Egzotyczna wycieczka na Sri Lankę zaspokoi żądzę przygód turystów szukających sposobu na nieszablonowy wypoczynek. Sri Lanka oferuje przepiękne krajobrazy, bogatą faunę i florę, bezkresne, piaszczyste plaże oblewane wodami Oceanu Indyjskiego, w których znajdziemy jedne z najpiękniejszych na świecie raf koralowych. To także miejsce, gdzie w głębi dżungli znajdują się ruiny starożytnych miast, choć nie tak oblegane przez tłumy turystów jak w sąsiednich Indiach. Sri Lanka jest ojczyzną herbaty – koniecznie trzeba skosztować jej podczas wakacji na wyspie. Intrygujące parki narodowe robią wrażenie, ale i w miastach na Sri Lance nie będziemy się bez wątpienia nudzić.

Kolombo o wielu twarzach

Stolicą Sri Lanki jest obecnie miasto Kolombo, położone w sąsiedztwie jedynego na Sri Lance międzynarodowego portu lotniczego Negombo. W Kolombo mieszka kilkaset tysięcy mieszkańców. Nie ma tu wielu zabytków, miasto jest ogromne, ale i zatłoczone. Najciekawszym miejscem w Kolombo jest dzielnica Kote, która przed laty pełniła funkcję stolicy Cejlonu. Po czasach świetności pozostał tu zabytkowy budynek parlamentu. W całym Kolombo można odnaleźć przykłady kolonialnej architektury, które kontrastują z nowoczesnymi budynkami.

Złoty trójkąt Sri Lanki

Nie zawsze stolicą Sri Lanki, czy dawnego Cejlonu było Kolombo. Tę samą funkcję pełniły miasta Anuradhapura, Hikkaduwa i Kandy, tworzące wspólnie tak zwany Złoty Trójkąt. To w nim znajdują się najpiękniejsze i najcenniejsze zabytki. Pierwszą stolicą Sri Lanki, która zadecydowała o silnej pozycji wyspy na świecie, była Anuradhapura. Osada ta została założona w IV wieku p.n.e. przez Syngalezów, czyli rdzennych mieszkańców Cejlonu. Miasto prężnie się rozwijało, budowano nowe świątynie, łaźnie, organizowano ogrody. Według podań przeszło dwa tysiące lat temu zasadzono tu święte drzewo Sri Maha Bodhi, dla którego zaszczepkę wzięto z figowca w północno-indyjskim Bodnath, pod którym Budda doznał olśnienia. To święte miejsce dla buddystów. Dziś w Anuradhapurze znajdują się pozostałości najstarszych na wyspie świątyń – dagobamów, budowanych przed setkami lat klasztorów i królewskich basenów ozdobionych kamiennymi reliefami.

Drugą historyczną stolicą Syngalezów jest Polonnaruwa, którą wybudowano z dużym rozmachem. W centrum miasta wznosił się siedmiokondygnacyjny pałac królewski, a tuż obok zamku kompleks świątynny, w którym przechowywano najświętszą relikwię królestwa – ząb Buddy. To jedno z najważniejszych miejsc, jakie oferuje Sri Lanka. Atrakcje w Polonnaruwie po prostu trzeba zobaczyć podczas wakacji na Cejlonie. Można tu podziwiać ogromną pionową skałę, z wykutymi olbrzymimi posągami Buddy w trzech pozycjach – leżącej, siedzącej i stojącej. Polonnaruwa była stolicą Syngalezów tylko przez trzy wieki, a później przeniesiono ją do Kandy.

Wspomniane miasto położone jest wysoko w górach, nad brzegiem jeziora. Strategiczne położenie dało Kandy przewagę nad najeźdźcami, którzy nie raz chcieli je zdobyć. Do dziś to właśnie w Kandy, w sercu Sri Lanki przechowywana jest relikwia zęba Buddy w bogato inkrustowanej drewnianej szkatule, w świątyni Dalada Maligawa (Świątynia Zęba). Atrakcją Kandy jest świetnie zachowany pałac króla Sri Wikramy, gdzie wrażenie robi przede wszystkim zdobiona drewniana sala audiencyjna. Kandy współcześnie jest drugim co do wielkości miastem Cejlonu.

Atrakcje ukryte w głębi dżungli

Sri Lanka jest gęsto porośnięta dziewiczą dżunglą, która nie raz pokazała swoją siłę, biorąc we władanie starożytne miasta, po których pozostały już tylko ruiny. Wycieczki na Sri Lankę najczęściej odwiedzają wśród atrakcji poza najważniejszymi miastami wyspy miejscowości Aukana, znaną z 13-metrowego posągu Buddy, pochodzącego z V wieku n.e. Nieopodal położone jest też wzgórze świątynne Mihintale, gdzie według legendy został założony przez króla indyjskiego Ashoki – Mahindę pierwszy na wyspie klasztor buddyjski.

Na szczycie skały Sigiriya, liczące sobie 180 metrów, zobaczyć można jedną z największych atrakcji Sri Lanki, czyli ruiny pałacu króla Kashyapy, fortecy i zbiorników wodnych z V wieku. Miejsce to nazywane jest Lwią Skałą, ponieważ u podnóża schodów częściowo zachowała się wielka kamienna rzeźba lwich łap. Z kolei w miejscowości Dambulla można podziwiać najlepiej zachowane w kraju groty z posągami Buddy.

Sri Lanka jest królestwem dzikich zwierząt. Można tu zobaczyć między innymi całe stada słoni. Na wyspie, w Parku Narodowym Yala żyje prawie 130 gatunków ptaków, a oprócz tego dzikie słonie, bawoły, małpy, krokodyle, a nawet lamparty. Na wybrzeżu Sri Lanki wypoczniemy w pięknych kurortach nadmorskich.

Poprzedni artykuł5 węgierskich potraw, które skosztujesz w Budapeszcie
Następny artykułWysyłka bagażu kurierem sposobem na wysokie opłaty bagażowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj