Choć Mielno słynie z licznych klubów i potańcówek, myliłby się ten, kto przypiąłby mu łatkę miasta wyłącznie imprezowego. W Mielnie odnajdą się bowiem także ci, którzy cenią sobie spokojny wypoczynek w towarzystwie natury, rodziny z dziećmi oraz miłośnicy aktywnego stylu życia. Wszystko zależy od tego, kiedy i gdzie pojedziemy.

Mielno to piękne miejsce. Ta niewielka nadmorska miejscowość, położona zaledwie 12 km od Koszalina, to jeden z tych nadbałtyckich kurortów, które wciąż mają wiele do odkrycia. Latem tętni życiem, zaś poza sezonem – zimą oraz wiosną – przyciąga tych, którzy szukają ciszy, ciekawych widoków i… spokoju.

Mielno – wypoczynek w zgodzie z naturą

Jeśli jesteś miłośnikiem wody i słonej, i słodkiej, wybierz się do Mielna! To miasteczko z dwóch stron jest bowiem otoczone wodą – po jednej jest Morze Bałtyckie, po drugiej jezioro Jamno. W parku nieopodal zbiornika znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama na część jeziora. Wzdłuż alejek jest zaś poprowadzona ścieżka edukacyjna „Nad Jamnem”. Jej temat przewodni dotyczy… recyklingu. Kiedyś bowiem w tym miejscu składowano odpady komunalne. Kto by przypuszczał?

Największą atrakcją Mielna jest jednak morze. Latem w pobliżu plaży otwierają się liczne punkty gastronomiczne, a do kąpieli w Bałtyku nikogo nie trzeba namawiać. Co jednak powiedziałbyś na taką kąpiel… zimą? Tak, tak, w Mielnie już od kilkunastu lat jest organizowany Międzynarodowy Zlot Morsów, czyli miłośników kąpieli w niskich temperaturach. Od samego patrzenia robi się zimno!

Najciekawsze atrakcje Mielna. Co zwiedzić podczas urlopu nad Bałtykiem?

Mielno nie posiada własnej latarni morskiej. Ta jednak znajduje się w pobliskiej wsi Gąski, a wybudowano ją w drugiej połowie XIX wieku. Jest ona jedną z najwyższych latarni w Polsce – ma 50 metrów wysokości (żeby wejść na szczyt, trzeba pokonać aż 190 schodów!). ! Zimą taras widokowy jest zamknięty, jednak nawet od zewnątrz latarnia robi wrażenie.

Jeśli wybierasz się do Mielna z dzieckiem, koniecznie udaj się na ulicę Kościuszki. Tam zobaczysz Piernikowy Dom Do Góry Nogami. Jak wskazuje nazwa, w środku wszystko stoi na głowie. Przed domkiem zaś siedzi Baba Jaga, która przywodzi na myśl bajkę o Jasiu i Małgosi.

W miasteczku znajduje się także Promenada Przyjaźni, którą wybudowano w 1908 roku. I choć początkowo miała po prostu zabezpieczać brzeg przed falami, mieszkańcy i turyści szybko zaadoptowali ją do swoich potrzeb. Dziś podczas spaceru promenadą można delektować się pięknym widokiem na morze. A jeśli cenisz sobie ciszę i spokój, zimowy spacer po brzegu również zrobi na Tobie wrażenie. Na deptaku przy głównym zejściu na plażę ujrzysz też Pomnik Morsa, który ma przypominać o corocznym zlocie miłośników lodowatych kąpieli.

Mielno – o tych atrakcjach nie każdy słyszał!

Jeżeli podziwianie krajobrazów nie jest dla Ciebie i wolałbyś poczuć dreszczyk emocji, zawsze możesz odwiedzić dwa poniemieckie bunkry. Znajdziesz je w lesie, pół kilometra na zachód od centrum miasta. Najwygodniej pójść tam pieszo.

Podczas pobytu w Mielnie możesz pojechać również do pobliskich Chłopów, oddalonych od miasta o około 6 kilometrów. Chłopy to bowiem jedyna wieś w Polsce wpisana do rejestru zabytków, w której zachował się tradycyjny układ osady rybackiej. Wzdłuż ulicy Kapitańskiej napotkasz też ścieżkę historyczną, czyli mapę miejscowości z 1930 roku i tablice ze starymi zdjęciami. W Chłopach zobaczysz także… 16 południk geograficzny. Prawdziwa gratka dla podróżników!

Jeżeli planujesz zimowy wypoczynek nad Bałtykiem, pamiętaj także o zaklepaniu odpowiedniego noclegu. Po wpisaniu Mielno noclegi w swoją wyszukiwarkę zarezerwuj wybrane apartamenty Mielno i ciesz się urokami Pomorza!

Poprzedni artykułKrólewski nocleg. Wyjazd do hotelu w zamku
Następny artykułJak zdobywać szczyty, to tylko w wygodnych butach do wspinaczki! Wybierz najlepsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj