Rodzaje butli gazowych i ich zastosowanie

Na campingu, pod namiotem, w domkach letniskowych, a nawet w domach jednorodzinnych – wszędzie tam znajdują zastosowanie butle gazowe. Dostępnych jest wiele rodzajów butli, które niezmiennie służą do przechowywania gazów pod dużym ciśnieniem. Jakie typy butli są obecnie stosowane?

Materiał na butlę z gazem

Butle z gazem wykonane mogą być ze stali wysokowęglowej, stali nierdzewnej, aluminium lub materiałów kompozytowych. Firma AmeriGas podaje, że jej nowoczesna mała butla gazowa NANO, dzięki wykonaniu ze specjalnych tworzyw sztucznych, jest nawet o 40 proc. lżejsza od tradycyjnych butli na gaz LPG. Ma niską wagę i praktyczne uchwyty, które ułatwiają jej przenoszenie i transport.

Stan skupienia materii wewnątrz butli

Kolejny podział butli gazowych wyróżnia ich cztery rodzaje, biorąc pod uwagę stan skupienia materii wewnątrz urządzenia. Można wyróżnić butle z substancją ciekłą w obniżonej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu, rozpuszczoną, ciekłą w normalnej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu oraz butle z substancją w stanie gazowym, w normalnej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu.

Oznaczenia na butlach europejskich

Wszystkie butle gazowe, jakie wykorzystywane są w Europie i sprzedawane w europejskich krajach, muszą mieć oznaczenia zgodne z normą PN-EN 1089-3. Nie dotyczy ona jedynie butli z gazem LPG. Oznaczenia kolorystyczne są umieszczane na czaszy butli. W Polsce stosuje się butle niebieskie z tlenem, butle kasztanowo-czerwone z acetylenem, butle białe z gazem medycznym i do wdychania oraz butle jasnozielone z gazem do użytku spożywczego.

Pojemność butli z gazem LPG

Obecnie w zastosowaniu są małe i duże butle z gazem LPG (płynnym). Wśród nich można wymienić butle o pojemności 11 kg, 10 kg oraz 8 kg. W przypadku największych butli, 11-kilogramowych, są one w stanie zmieścić 11 kg propanu lub propan-butanu, a same również mogą sporo ważyć. Butle stalowe z taką pojemnością ważą 11 kg. Natomiast lekkie butle z tworzyw sztucznych, choć pomieszczą 8-10 kg propanu, to same ważą nieco ponad 6 kg.

https://www.amerigas.pl/butle/gotowanie#najwygodniejsza-butla-gazowa-do-kuchenek-na-rynku

Poprzedni artykułDlaczego warto studiować iberystykę?
Następny artykułBezpieczna zabawa nad wodą – komu poleca się motylki do pływania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj