Republika Tunezji to niewielkich rozmiarów kraj leżący w północnej Afryce bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym. Od południa graniczy ona z Saharą, której surowość kontrastuje z tropikalnymi krajobrazami gór Atlasu. Tunezja już od wielu lat cieszy się zainteresowaniem turystów ze wszystkich stron świata, którzy witani przez niezwykle gościnnych mieszkańców mogą cieszyć się pełnią słońca, złotymi plażami, podziwiać niezwykłe zabytki i raczyć swoje podniebienia potrawami doskonałej kuchni.

Jedność kontrastów

Tunezja to państwo ze wszech miar niezwykłe, bo spajające szereg przeciwieństw: różnorodne tradycje i kultury, odmienne warunki przyrodnicze, kontrastujące ze sobą krajobrazy. Podziwiać tu można kwieciste ogrody oraz bujne gaje palmowe, graniczące z pasmami górskimi, oazy na tle pustynnych piasków, zabytki z czasów antyku wpisujące się w życie nowoczesnych miast. Kulturę Tunezji ukształtowały wpływy z wielu stron świata: tureckie, berberyjskie, francuskie, fenickie, rzymskie i arabskie. To przenikanie się różnorakich tradycji dostrzec można zarówno w życiu codziennym, obyczajach i tradycjach, w architekturze, zabytkach, jak i nawet w zwyczajach kulinarnych.

Region północny i południowy zasadniczo różnią się między sobą i proponują turystom inne atrakcje. Południowa część Tunezji znajduje się w obszarze klimatu podzwrotnikowego suchego. W tym regionie znakomicie czuć się będą osoby, które pragną aktywnego odpoczynku oraz niezapomnianych przygód – zwiedzanie berberyjskich wiosek na Saharze, wycieczki po pustynnych wydmach czy podziwianie oaz to tylko niektóre z propozycji. Na pasjonatów zwiedzania czekają tu też niezliczone zabytki i dobrze zachowane miasta z czasów rzymskich. W północnej części Tunezji, leżącej w obszarze śródziemnomorskiego klimatu podzwrotnikowego, turyści mogą rozkoszować się rajskimi wakacjami, kąpiąc się w błękitnych i ciepłych wodach Morza Śródziemnego, odpoczywając w cieniu rozłożystych palm i delektując się widokiem egzotycznej przyrody. Pogoda idealna na wypoczynek na terenie całej Tunezji występuje w okresie od kwietnia do listopada.

Inne atrakcje turystyczne

Tunezja, oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów i plaż, proponuje turystom luksusowe kurorty, hotele o wysokim standardzie, centra rozrywki, punkty gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Wielość dostępnych tutaj atrakcji sprawia, że ten kraj to świetny cel wakacyjny zarówno dla par, rodzin z dziećmi, osób potrzebujących aktywnego wypoczynku, jak i tych pragnących po prostu poleniuchować. Dużą popularnością cieszy się kurort Sousse, w którym nowoczesność wyraźnie splata się z duchem historii (np. pola golfowe sąsiadują z zabytkową przystanią jachtową). Turyści często wybierają też takie ośrodki jak Mahdia, Port El Kantaoui czy Hammamet.

Niezapomniane smaki

Kuchnia tunezyjska słynie ze swojej finezji i kunsztu. Jej specjalnością są dania pikantne, często bazujące na paście harissa, łączącej papryczki chili, oliwę z oliwek oraz czosnek. Podstawę wielu potraw stanowi kasza kuskus podawana na różnorodne sposoby, np. z warzywami, rybami, baraniną bądź kiełbaskami. Odwiedzając Tunezję, warto spróbować trójkątne pierogi z nadzieniem, czyli brik – oryginalne, typowo tutejsze danie. Tunezyjską kuchnię pokochają wielbiciele słodkości. W kraju tym dużą popularnością cieszą się podawane na deser wyroby cukiernicze z mielonych orzechów, bakalii, sezamu i dużej ilości miodu.

Wczasy z biurem podróży

Planując urlop w Tunezji, warto zdecydować się na wyjazd ze sprawdzonym biurem podróży. Takie rozwiązanie pozwala skupić się na odpoczynku, bez dodatkowego martwienia się o zorganizowanie zakwaterowania, biletów czy przelotu. Biuro podróży zadba także o inne udogodnienia czy atrakcje, w zależności od wybranych opcji. Koszt takiego wyjazdu uzależniony jest m.in. od terminu i długości urlopu, wybranego standardu, liczby osób. Biura podróży proponują bogatą ofertę różnorodnych wycieczek do Tunezji, zarówno tych all inclusive, jak i last minute. Przykładowe wyjazdy można znaleźć na stronie: https://www.coraltravel.pl/wakacje/tunezja.

Praktyczne informacje

Obywatele Polski nie potrzebują wizy wjazdowej do Tunezji, o ile pobyt ma trwać krócej niż 90 dni. Wymagany jest jedynie paszport, ważny przez jeszcze minimum trzy miesiące od momentu planowanego opuszczenia Tunezji. Przelot z Polski zajmuje około trzy godziny. W okresie zimowym nie ma różnic w czasie w stosunku do godziny w naszym kraju, a latem wynosi ona godzinę wstecz. W Tunezji językami urzędowymi są francuski i arabski, ale z racji otwartości na turystów w większości ośrodków wczasowych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim. Obowiązującą walutą jest dinar tunezyjski (TND), którego kurs oscyluje wokół 2 zł. Lokalne kantory oferują wymianę walut (najkorzystniej z dolarów lub euro).

Jeśli pragniesz niezapomnianego urlopu w Tunezji, zobacz, co mogą zaproponować Ci dobre biura podróży i zaplanuj wyjazd swoich marzeń!

Poprzedni artykułJak zdobywać szczyty, to tylko w wygodnych butach do wspinaczki! Wybierz najlepsze
Następny artykułDomek do wynajęcia w Zakopanem. Kiedy warto go wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj