Jak ubrać się na jesienny wypad w góry, zimowe spacery po lesie lub trekking po okolicy? Bez względu na to, jaką aktywność preferujesz, Twój sportowy outfit powinien składać się z takich samych elementów. Podpowiadamy, jaką kurtkę i spodnie wybrać oraz co pod nie założyć, by zapewnić sobie ochronę przed mniej sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Wodoodporna kurtka i spodnie

W czasie jesiennej i zimowej aktywności outdoorowej podstawową jest oczywiście zabezpieczenie przed opadami deszczu lub śniegu oraz przed zimnym wiatrem. Tę rolę świetnie spełnia kurtka turystyczna z membraną, najczęściej Gore-Tex. Modele softshellowe chronią przede wszystkim przed wiatrem i drobnym deszczem, dlatego lepszym wyborem na jesień i zimę jest membrana. Jaką kurtkę kupić? Na pewno nie potrzebujesz najbardziej pancernego (i tym samym ciężkiego) modelu, który przeznaczony jest np. do wspinaczki lodowej. W polskich warunkach bardzo dobrze sprawdzą się lekkie kurtki membranowe.

Spodnie trekkingowe damskie również dzielą się na softshellowe i membranowe. Te drugie będą odpowiednie na bardziej ekstremalne warunki, czyli zimowe wyprawy górskie. Do większości aktywności (o ile tylko nie zamierzasz brodzić w śniegu) wystarczą spodnie softshellowe.

Warto też rozważyć kupno spodni, które nie posiadają membrany, ale można je zaimpregnować, by zyskały bardzo wysoką woodpornością. Przykładem takich spodni są modele Fjällräven, wykonane z materiału G-1000. Doskonała oddychalność i możliwość zaimpregnowania sprawiają, że spodnie Fjällräven sprawdzają się podczas każdej aury – zarówno latem, jak i zimą.

Warstwa odzieży docieplająca

Co pod kurtkę i spodnie? Wybierając warstwę docieplającą trzeba zwrócić uwagę na to, by była ona jak najlepiej oddychająca. Dlatego najlepszą propozycją są materiały termoaktywne. Na górę można wybrać bluzę (z kapturem, rozpinaną w całości lub z zamkiem pod szyją) albo golf. Na najchłodniejsze dni odpowiednie będą grubsze bluzy polarowe, ale takie, które również charakteryzują się wysoką oddychalnością.

Pod spodnie idealne będą getry termoaktywne, wykonane z włókien syntetycznych lub naturalnej wełny merino. Wybierając getry, sprawdź, w jakim zakresie temperatur poleca stosować je producent. Odzież termoaktywną dobiera się do poziomu aktywności – jeśli na zewnątrz panuje temperatura -10 stopni C, a Ty preferujesz spokojne spacery, to odzież musi pochodzić z kolekcji cieplejszej. Jeśli w tej samej temperaturze zamierzasz biegać lub jeździć na nartach, to warto wybrać odzież z “lżejszej” kolekcji.

Warstwa bazowa idealnie oddychająca

Bazową warstwę turystycznego outfitu stanowi damska bielizna termoaktywna. Była już mowa o getrach, które zaliczane są do bielizny, ale potrzebować będziesz jeszcze koszulki, bokserek i biustonosza. Idealnie jeśli wybierzesz modele bezszwowe i biustonosz bez zapięć, czyli w formie crop topu. Na jesienne i zimowe wyprawy lepiej założyć koszulkę z długim rękawem.

Co jeszcze? Oczywiście ciepła czapka, rękawiczki i coś gwarantującego ciepło pod szyją, czyli chusta Buff czy kominiarka. Z takim wyposażeniem niestraszne będą nawet najbardziej niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Poprzedni artykułHotel Gniew – wypoczynek w prawdziwie książęcym stylu.
Następny artykułCzy warto podróżować samemu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj