Planując urlop zaczynamy od bardzo ważnego wyboru, jakim jest miejsce naszego wypoczynku. W końcu dobrze dobrana do naszych potrzeb lokalizacja to podstawa udanego wyjazdu! W tym momencie często pojawia się dylemat – urlop nad morzem czy w górach? Każdy z tych kierunków ma zarówno swoje wady, jak i niewątpliwe zalety, które postaramy się przedstawić.
Pogoda
Warto, żeby była dobra niezależnie od kierunku podróży, na który się zdecydujemy. Udane wakacje nieodzownie kojarzą się ze słońcem. Słoneczna pogoda szczególnie istotna jest nad morzem, gdzie deszcz i niska temperatura w oczywisty sposób przekreślają przyjemność z plażowania i morskich kąpieli. Brak słońca nie przeszkodzi nam natomiast w wyruszeniu na górskie szlaki, bo nawet podczas deszczu, w odpowiednim ubraniu, można wybrać się na spacer do dolinki. Odwracając jednak sytuację, gdy jest zbyt gorąco i sucho, wędrówki po górach mogą być po prostu niebezpieczne i zdecydowanie lepiej szukać wtedy wytchnienia w chłodnych falach Bałtyku. Niewątpliwie więc na etapie wyboru miejsca urlopu warto zapoznać się z długoterminowymi prognozami pogody.
Aktywny wypoczynek
Gdy pogoda nas zaskoczy lub gdy mamy już dosyć leniuchowania to zarówno nad morzem, jak i w górach znajdziemy sposób na aktywny wypoczynek. W górach będą to przede wszystkim piesze wędrówki i spływy kajakowe górskimi rzekami (np. Dunajec, Raba, Białka). Nad morzem możemy natomiast odbywać spacery wzdłuż plaży, pływać, wybrać się na rejs lub skorzystać z licznych ścieżek rowerowych i spacerowych – tym bardziej, że w nadmorskich lasach naprawdę jest czym oddychać!
Klimat i zdrowie
Duża obecność jodu w nadmorskim powietrzu wspaniale wpływa na hormony tarczycy, które regulują metabolizm oraz wspomagają pracę układu nerwowego i krążenia. Znacznie mniejsze pylenie roślin w stosunku do innych części kraju sprawia, że morze to doskonały wybór na urlop dla alergików. Dzięki obecności wiatru nie ma tu również smogu, czego nie możemy powiedzieć już o górskich kurortach. Świeżym powietrzem odetchniemy natomiast już na szlaku, powyżej wysokości osad i miast. Ostre górskie powietrze ma również doskonały wpływ na skórę oraz wydolność naszych płuc, a kondycja zdobyta na górskich szlakach z pewnością opłaci nam się w życiu codziennym.
Popularność w sezonie
Wybierając miejsce swojego wypoczynku musimy zastanowić się również czy chcemy wypoczywać wśród ludzi i zależy nam na prowadzeniu aktywnego życia towarzyskiego oraz imprezach, czy raczej szukamy ciszy i spokoju. W tych rozważaniach kluczową rolę odgrywać będzie pora roku. Latem nad morzem jest dużo plażowiczów, dyskotek oraz barów, w których gra muzyka i gdzie możemy się napić piwa. Ciszę i samotność znajdziemy natomiast wśród górskich szlaków. Sytuacja zmienia się zimą, kiedy to górskie kurorty pełne są narciarzy, na stokach rozbrzmiewa muzyka, natomiast plaże idealnie nadają się na kameralne spacery.
Kuchnia
Turystyka kulinarna to również ważny aspekt naszego urlopu. Dlatego wszyscy miłośnicy ryb i frutti di mare z pewnością będą zadowoleni z pobytu nad morzem. Nadmorskie knajpy serwują ryby z porannego połowu, a w wędzarniach możemy zrobić zakupy na prawdziwie wykwintną kolację. Z kolei karczmy góralskie to idealny kierunek dla miłośników oscypków, baraniego mięsa, gruli, góralskiej muzyki oraz biesiadowania w regionalnym stylu.
Baza noclegowa
Zarówno góry, jak i morze mają do zaoferowania wczasowiczom bogatą ofertę noclegową w postaci licznych pensjonatów z pokojami prywatnymi, domków, apartamentów w centrum oraz hoteli – często z basenem oraz strefą spa. Dużą popularnością, szczególnie wśród młodzieży, cieszą się również pola biwakowe. Cena zależy od standardu na jaki się zdecydujemy, odległości od centrum lub plaży oraz, co najważniejsze, sezonu.
Ceny
Abstrahując od kosztów dojazdu, to właśnie sezon – niski lub wysoki – decyduje o cenach w kurortach. Ceny różnią się w zależności od pory roku, zaczynając od cen typowych atrakcji jak bilet do term, wypożyczenie roweru, nocleg czy jedzenia w restauracji, a kończąc na cenach towaru w sklepie. Szukając oszczędności możemy zdecydować się na urlop poza sezonem, ale pamiętajmy, że atrakcyjność sezonu jednak z czegoś wynika – to wtedy jest najlepsza pogoda oraz wszystkie atrakcje są czynne. Na szczęście plaże oraz górskie szlaki są dostępne przez cały rok, a jedynym kosztem za kontakt z pięknem natury jest ewentualnie parę złotych opłaty za wstęp do parku narodowego.