Tatry to bez wątpienia nasz duma narodowa. Piękne, malownicze, dziewicze. Zachwycają odwiedzających zarówno z Polski jak i zagranicy. To najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat co roku odwiedza miliony spragnionych natury turystów. Jeśli Twoja noga jakimś cudem jeszcze w Tatrach nie stanęła, to najwyższy czas poznać 4 powody, dla których warto wybrać się na Podhale.

Widoki

Po prostu zapierają dech w piersiach. Niezależnie od tego, czy wspinasz się po górach czy wędrujesz dolinami, Tatry Cię nie zawiodą. Wyprawa w polskie góry pozwala naładować się pozytywną energią na cały rok. Wobec otaczającego nas piękna stajemy się bezbronni. Bez wątpienia, Tatry to idealny wybór dla fanów adrenaliny. Niezależnie od pory roku to pasmo ma swój niepowtarzalny czar. A kiedy już znuży Cię wędrówka, wybierz kwaterę z widokiem na góry lub wygodne apartamenty. Kościelisko to lepszy wybór niż Zakopane, szczegolnie jeśli chcesz uniknąć tłoku.

Ciekawa architektura

Odwiedzając Tatry nie sposób przejść obojętnie obok nietypowego budownictwa. Warto wygospodarować jeden dzień na wycieczkę śladami góralskiej architektury. Rozpropagowany pod koniec XIX wieku przez Stanisława Witkiewicza styl zakopiański przyjął się na Podhalu na stałe. Ozdobne tarasy, ganki, kominy, rzeźbienia, wysokie podmurówki, dwutraktowe budynki to wszystko, co odróżnia zakopiański dom od nizinnej architektury. Warto zobaczyć willę Koliba, pierwszy budynek w stylu zakopiańskim na ul. Kościeliskiej w Zakopanem. Twojej uwadzę nie powinny też umnkąć wille Oksza, Pod Jedlami, Rialto, Konstantynówka, kaplica na Jaszczurówce i Muzeum Tatrzańskie. Jeśli dopisze Ci szczęście może uda się w pobliżu zarezerwować apartament. Kościelisko i Białka Tatrzańska też mają się czym pochwalić pod architektonicznym względem.

Tradycja

Kiedy już zejdziesz ze szlaku poświęć trochę czasu na poznanie podhalańskiej kultury. Jest ona bowiem niezwykle bogata. Zaczynając od gwary, po muzykę, śpiew, taniec, stroje, a na budownictwie w stylu zakopiańskim kończąc. Górale dbają o swoją unikalną tradycję, dlatego co roku organizują wiele festiwali, które mają na celu kultywowanie obyczajów. Co więcej, w każdej podhalańskiej karczmie nie może zabraknąć ludowego zespołu. Wiele dowiesz się też od gospodarzy, bowiem niemal każda Góralska Rezydencja kultywuje tradycje z pokolenia na pokolenie.

Jedzenie

Tradycyjne restauracje kuszą zapachem kwaśnicy, bryjki, moskoli czy placków po zbójnicku. Przechadzając się Krupówkami, nie sposób nie natrafić na, wyrabiane wyłącznie w bacówkach podczas letniego wypasu owiec, oscypki. Warto też spróbować tradycyjnego napoju górali, jakim jest żętyca. Napój ten uzyskiwany jest podczas wyrabiania serów z mleka owczego. Podniebienia koneserów mięs zapewne ucieszy pieczeń barania lub jagnięca oraz niezwykle sycąca golonka po góralsku.

Materiał zewnętrzny

Poprzedni artykułChorwacja – raj dla żeglarzy
Następny artykułJak zdobyć wizę do Rosji i na Białoruś?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj