Co tu dużo mówić – wędzisko to podstawowy atrybut wędkarza. Kiedy wyobrażamy sobie połów ryb, pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to wędkarz dumnie dzierżący swój kij z zamocowaną żyłką. Skąd wzięły się wędziska i czy zawsze wyglądały tak samo? Jakie są podstawowe rodzaje wędek i czym się od siebie różnią? Czytaj, aby dowiedzieć się więcej!
Wędka a wędzisko
Na początku rozjaśnijmy pewną kwestię terminologiczną. Wędka to sprzęt do połowu ryb złożony z wędziska, do którego zamocowana jest żyłka z haczykiem i przynętą – oprócz kija liczy się tutaj także zestaw wędkarski. Kiedy mówimy o rodzaju wędek, mamy jednak na myśli rodzaje wędzisk, bo to przede wszystkim od nich zależy dany typ sprzętu. Dlatego też zwykle używa się obu pojęć wymiennie.
Krótka historia wędziska – jak zmieniały się wędki?
Ludzie łowią ryby od tysiącleci, używając do tego zadania coraz to wymyślniejszych sprzętów. Jeśli wierzyć inskrypcjom sprzed 4 tysięcy lat, pierwowzór tego, co nazywamy dziś wędką, przybył do nas z Chin lub starożytnego Egiptu. Wędek używano także w Grecji, Trynidadzie i Tobago czy Rzymie. Podobno na Hawajach uciekano się do linek zakończonych hakiem i przynętą – przyczepiano je do łodzi, a następnie za nią ciągnięto.
Zanim powstały wędki, ludziom wystarczyły gołe ręce. Zdobywano w ten sposób pożywienie już w prehistorii, przy czym tylko w płytkiej wodzie. Dopiero haczyk i żyłka umożliwiły eksplorowanie głębszych akwenów. Pierwszy haczyk był krótkim, zaostrzonym na końcach kawałkiem drewna lub kości, który na środku przewiązywano liną. Później przyjął on dzisiejszy kształt haka; wykonywano go z drewna, kamienia, kości albo muszli.
Wciąż pozostawał jednak problem utrudnionej kontroli nad rzutami; istniało także ryzyko przecięcia ręki do krwi przy walce z silną rybą. Właśnie dlatego wynaleziono wędzisko. Pierwsza wędka powstała najprawdopodobniej w Chinach – jej podstawą był mniej więcej 1,5-metrowy kij. Dołączenie do linki drewnianego/trzcinowego wędziska było prawdziwą rewolucją oraz pozwoliło znacząco poprawić skuteczność i komfort połowu. Z czasem zaczęto stosować także przelotki i kołowrotki.
Wędkarstwo rekreacyjne przy użyciu wędziska, żyłki i haka upowszechniło się dopiero ok. XV wieku. Sięgano wówczas po kije wycięte z jednego kawałka drewna o długości ok. 4 metrów. Z upływem lat do obiegu wchodziły wędziska wykonane z lżejszego drewna importowanego z Indii oraz Ameryki Południowej, a wreszcie lekkie kije bambusowe. Włókna szklane i węglowe, z których wykonuje się obecnie większość wędzisk, to wynalazki dopiero XX wieku. Jak uczy nas historia, najprawdopodobniej czeka nas jeszcze niejeden przełom w temacie wędek!
Jaki powinien być idealny kij i gdzie znaleźć dobre wędziska?
Wędzisko stanowi przedłużenie ręki wędkarza. Sprawia, że zarzucenie przynęty jest łatwiejsze i celniejsze. Dzięki niemu możemy wygodnie zacinać ryby (wbijać haczyk w pysk okazu), holować je (przyciągać je do siebie, amortyzując ich ruchy) oraz doprowadzać do lądowania (czyli po prostu wyciągać na brzeg, najlepiej do podbieraka). Żeby cały ten proces był jak najbardziej komfortowy, wędzisko musi być jednocześnie lekkie i wytrzymałe, poręczne i elastyczne, odpowiednio długie oraz odpowiednio sztywne. Przeciętna długość wędziska wynosi blisko 3 metry; oczywiście można spotkać zarówno kije znacznie krótsze (np. podlodowe, o długości kilkudziesięciu centymetrów), jak i o wiele dłuższe (jak kilkunastometrowe tyczki).
Porządne wędziska możesz znaleźć w stacjonarnych oraz internetowych sklepach wędkarskich. Ponieważ nie są to najtańsze rzeczy, staraj się robić zakupy jedynie w sprawdzonych miejscach z dobrym doradztwem i korzystną ofertą. Szeroki wybór wędzisk – ponad 2,5 tysiąca modeli topowych marek, w tym Dragon, JRC, Prologic, Okuma, Jaxon, Berkley, Savage Gear, Scierra, Westin czy Ron Thompson – odnajdziesz w kategorii„Wędziska” na stronie https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedziska-48639.html. Zastosowano tam przejrzysty podział wędzisk z uwagi na metodę łowienia. Przy zakupach weź pod uwagę także poziom swoich umiejętności, warunki panujące na danym łowisku oraz upatrzony gatunek ryby.
Podstawowe rodzaje wędzisk
Poszczególne wędki mogą się od siebie różnić wielkością, długością (całkowitą i transportową), wagą, ciężarem wyrzutu, budową, kształtem, sztywnością, akcją, ceną i innymi parametrami. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy wędziska:
– spławikowe – w tym bardzo proste baty (bez przelotek i kołowrotka), długie, nasadowe tyczki z amortyzatorem oraz wędki odległościowe (typu match). Służą one do łowienia ryb na spławik,
– spinningowe – zwykle do ok. 3 metrów długości, idealne do połowu drapieżników, wytrzymałe i krótsze od tradycyjnych wędzisk; bardzo podobne są wędki castingowe ze specjalnym pazurem ułatwiającym chwyt, których używa się z multiplikatorami,
– podlodowe – do łowienia ryb z przerębla, króciutkie, lekkie i małe; nadają się do połowu na spławik, błystką bądź mormyszką,
– muchowe – zwykle zbudowane z włókna węglowego, stosowane z grubymi sznurami muchowymi i kołowrotkami o ruchomej szpuli. Do łowienia na tzw. sztuczną muchę; opisuje się je nie poprzez ciężar wyrzutu, lecz klasę wędziska (od 1 do 12),
– gruntowe – do połowu ryb z gruntu; stosuje się je w zestawie ze sprężyną, koszyczkiem bądź samym ciężarkiem.
Przeglądaj dostępne w sieci wędziska i zbuduj swoją kolekcję wędek, która pozwoli Ci złowić okazy wszystkich wymarzonych gatunków!