Oficjalna waluta Wielkiej Brytanii oraz jej terytoriów zależnych ma najdłuższą historię, spośród tych najbardziej znanych. Choćby z tego powodu, dobrze byłoby poświęcić jej kilka akapitów.

Podczas gdy euro zasiliło rynek pod koniec ubiegłego wieku, frank szwajcarski został ustanowiony w XIX stuleciu, szterling zaistniał jako środek płatniczy już w epoce średniowiecznej. Został nim zresztą aż dotąd. Nic ponadto nie wskazuje, by ten stan rzeczy miał się zmienić. Przynajmniej w dającej się określić przyszłości.

Angielskiego funta wprowadzono, gdy na tronie królestwa zasiadał Henryk II. Będąc bardziej precyzyjnym, datuje się to na lata 50 XII wieku. Nic więc dziwnego, że waluta została zyskać aż taką popularność. Mogło się tak stać już choćby z samej długiej historii. Początkowo pieniądze wymieniane były na srebro. Taki trend utrzymał się zresztą przez kolejne kilka wieków. W późniejszych latach wprowadzono także wymienialność tej waluty na złoto.

Nawiązując jeszcze nieco do kilku wieków istnienia szterlinga, należy dodać, że przez tak długi czas, nie zdołał on uchronić się od potężnych wahań. Jeden z najistotniejszych miał zresztą miejsce już w bardziej współczesnych nam czasach. Chodzić może tu na przykład o Czarną Środę. Miała ona miejsce 16 września. Właśnie wtedy, w wyniku machinacji zdołano doprowadzić do tego, iż waluta straciła na wartości kilkadziesiąt procent. Jeśli weźmiemy pod uwagę skalę tego wydarzenia, nie ma się co dziwić, że nazywa je się właśnie w ten, a nie inny sposób.

Chyba każdy choć raz miał w ręku lub przynajmniej widział w internecie banknoty funtowe. Wspólną dla nich wszystkich cechą jest fakt, że na wszystkich z nich widnieją wizerunki aktualnie władającego Zjednoczonym Królestwem. Obecnie jest to rzecz jasna Elżbieta II. Z kolei na odwrocie, znajdują się już różne postaci. Banknoty – te wykonane z polimeru – zdobi wizerunek genialnego matematyka – Alana Turinga. To między innymi on przyczynił się do znacznych postępów w łamaniu niemieckich szyfrów. Warto dodać, że w swej pracy korzystał między innymi z dokonań polskiego naukowca Mariana Rejewskiego. To on wraz ze swym zespołem jako pierwszy zdołał rozpracować maszynę szyfrującą Enigma, będąca w użyciu hitlerowskich Niemiec.

Funty, tak jak i wiele innych walut, są stopniowo wymieniane na swe nowsze odpowiedniki. Głównym powodem tego typu działań jest oczywiście ochrona przed sfałszowaniem poszczególnych banknotów. Jeśli my lub znajomi posiadamy już pewną sumę w gotówce, dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie egzemplarze w dalszym ciągu znajdują się w obiegu. Jeśli któryś rzeczywiście stracił już funkcje płatnicze, nie ma się czym przejmować. Tu najbardziej pomocna okaże się wizyta w kantorze. Wiele z tego typu miejsc oferuje wymianę „skasowanych” już wcześniej banknotów. Stare funty brytyjskie wymienimy na przykład w kantorze Tavex, który od realizuje misję, która mówi, że każdy pieniądz ma swoją unikalną wartość – także te wycofane z obiegu. 

Poprzedni artykułWakacje lat minute – jak je zorganizować i dobrze się do nich przygotować?
Następny artykułEuropejskie waluty, które można wymienić w kantorach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj